Berlusconi bude čeliť ďalšiemu súdnemu procesu za údajné podplácanie

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi by mal v Ríme čeliť novému súdnemu konaniu za údajné podplácanie svedkov v procese okolo neslávne známych večierkov v jeho vile pri Miláne.

16.05.2018 21:05
Berlusconi Foto: ,
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi.

S odvolaním sa na stredajšie rozhodnutie vyšetrujúceho sudcu o tom informovala agentúra DPA.

Nový súdny proces, ktorý by sa mal začať 23. novembra, sa bude týkať aj kabaretného speváka Mariana Apicellu. Toho si spoločne s tanečnicami expremiér najímal na svoje nočné večierky. Spevák mal od Berlusconiho zároveň dostať neoprávnené platby v hodnote vyše 150.000 eur.

Ide teda o ďalší súdny proces voči tomuto mediálnemu magnátovi vychádzajúci z aféry známej ako „bunga bunga“, ktorá sa točila okolo tanečnice z nočného klubu, Maročanky Karimy El Mahrougovej prezývanej Ruby.

Niekoľko procesov

Tá sa zúčastňovala večierkov v Berlusconiho vile v roku 2010, keď bol ešte premiérom; mala vtedy len 17 rokov. Expremiéra pôvodne uznali za vinného z platenia za sex s neplnoletou osobou a zneužívania svojej pozície na zakrytie tejto skutočnosti. Následne bol odsúdený na sedem rokov väzenia. Súd nakoniec rozsudok v roku 2015 zrušil. Platby, ktoré od Berlusconiho dostali svedkovia obhajoby vrátane Apicellu, však stále vyšetruje súd.

Podobným súdnym procesom za údajné podplácanie iných svedkov čelí taliansky expremiér v Miláne i Siene, v stredu prokuratúra vyzvala aj na ďalšie súdne konanie proti Berlusconimu v Turíne.

Okrem toho má súd rozhodnúť, či bude Berlusconi čeliť procesu v juhotalianskom meste Bari. V tomto prípade je expremiér podozrievaný z podplatenia podnikateľa, ktorý mal najímať prostitútky na jeho večierky.

Zrušený zákaz

Agentúra DPA pripomenula, že napriek týmto súdnym procesom minulý týždeň Berlusconimu zrušili zákaz zastávať verejný úrad. Milánsky súd stiahol tento zákaz o rok skôr na základe „dobrého správania“ expremiéra.

Prokuratúra mala možnosť odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu. V stredu však oznámila, že tak neurobí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #súd #silvio berlusconi