Pompeo vyzval presadzovať politiku USA hrdo, pevne a agresívne

17.05.2018 06:20

Nový americký minister zahraničia Mike Pompeo v stredu svojich kolegov upozornil na "zásadnú oprávnenosť" amerických postojov vo svetovej politike a vyzval ich, aby zahraničnú politiku prezidenta Donalda Trumpa presadzovali "pevne a agresívne".

Pompeo, ktorý v apríli prevzal funkciu po bývalom šéfovi diplomacie Rexovi Tillersonovi, k zamestnancom ministerstva prehovoril po svojom vymenovaní prvýkrát.

Americká diplomacia by podľa Pompea mala znovu nadobudnúť svoju hrdosť. Diplomati by mali rokovať s presvedčením, že „americká vec“ je správna.

„Hrdosť nie je drzosť ani chvastanie, je to dôvera v seba samého a vo vlastné idey. V našom prípade je to zásadná oprávnenosť amerických postojov. Je to agresivita podložená odôvodneným vedomím, že naša vec je správna a mimoriadna, že je založená na najvlastnejších amerických zásadách,“ povedal minister.

Úlohou americkej diplomacie je podľa Pompea starať o spoločenstvo ľudskej dôstojnosti, osobnej slobody, demokracie, národnej zvrchovanosti a vlády práva. Úlohou je zároveň zmariť snahy tých, ktorí chcú tieto hodnoty ničiť.

„Musíme byť hrdí a sebaistí, pokiaľ ide o Ameriku a jej hodnoty. Túto diplomatickú hrdosť by sme mali doniesť až na koniec sveta s pokorou a šľachetnosťou, so skúsenosťou a odvahou, ktorú všetci máte,“ povedal minister svojim kolegom.

Téza o návrate „hrdosti“ americkej politiky je podľa agentúry AP Pompeovým obľúbeným heslom, ktoré mnohí zamestnanci ministerstva prijali s úľavou. Vidia v nej ústup od politiky exministra Tillersona, ktorý sa uchýlil k výrazným rozpočtovým škrtom a obmedzovaniu diplomatického personálu.

Pompeo už niektoré Tillersonove rozhodnutia zrušil. Odvolal šestnásťmesačný zákaz prijímania nových pracovníkov a znovu povolil manželkám diplomatov, aby boli zamestnané na veľvyslanectvách USA v cudzine.

„Máme šťastie, že náš prezident si cení sily diplomacie a rozumie jej, že vie, že musíme využívať všetky zbrane nášho diplomatického arzenálu,“ povedal Pompeo.

#Mike Pompeo #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk