Režisér Kirill Serebrennikov zostáva v domácom väzení

Jeden z najuznávanejších ruských režisérov súčasnosti Kirill Serebrennikov zostane minimálne do 19. júla v domácom väzení. Moskovský súd totiž v pondelok zamietol žalobu proti predĺženiu domáceho väzenia, informovali tamojšie médiá.

21.05.2018 17:13
rusko, režisér, Kirill Serebrennikov Foto:
Kirill Serebrennikov.
debata (5)

Serebrennikov (48) je podozrivý zo sprenevery 133 miliónov rubľov (asi dva milióny eur) z dotácií ministerstva kultúry, ktoré boli v rokoch 2011–2014 vyčlenené na realizáciu umeleckého projektu Platforma.

Režisér obvinenia odmieta a pokladá ich za „absurdné a nezmyselné“.

Serebrennikovove filmové i divadelné diela mu vyniesli nielen vo Rusku, ale aj v zahraničí povesť kultového režiséra, súčasne však i nevôľu v Rusku – okrem iného kvôli jeho prístupu k silne tabuizovaným témam vrátane homosexuality. Konzervatívne kruhy v Rusku totiž odmietajú Serebrennikovove práce ako dekadentné a nevlastenecké.

Umelec, ktorého zadržali vlani počas nakrúcania filmu Leto, nesmie hovoriť s kolegami o obchodných otázkach, používať internet ani navštevovať svoje moskovské avantgardné divadlo Gogoľovo centrum. Spomínanú snímku premietli v režisérovej neprítomnosti v svetovej premiére na nedávnom, MFF v Cannes.

Serebrennikovovi, ktorý pracoval aj pre Veľké divadlo v Moskve, hrozí až desať rokov za mrežami. Režisérovi vyjadrili podporu mnohí ruskí aj zahraniční umelci a vyzvali príslušné orgány, aby ho prepustili na slobodu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #domáce väzenie #Kirill Serebrennikov