V maturitnom teste z češtiny bola chyba, 113 študentov neprepadne

Český minister školstva v demisii Robert Plaga (ANO) rozhodol o prehodnotení výsledkov maturitného testu z českého jazyka a literatúry. V jednej z otázok boli dve možné správne odpovede, zadanie však uvádzalo len jedno správne riešenie. Organizátor českých štátnych skúšok Cermat preto podľa spravodajského portálu Novinky.cz vystaví študentom, ktorých sa chyba týkala, nové výpisy testov. Časť dostane aj nové maturitné vysvedčenie.

28.05.2018 20:26
debata

„Celkovo 113 žiakov vďaka zmene bodového hodnotenia neprepadne v teste a ich výsledok sa zmení na USPEL. U ďalších 34 sa zlepší známka o stupeň. Uvedená chyba nás veľmi mrzí a ospravedlňujeme sa za ňu žiakom a školám,“ uviedol Plaga.

Dodal, že na utorok zvolal rokovanie s riaditeľom českého Centra pre zisťovanie výsledkov vzdelávania (Cermat) Jiřím Zikom a bude dôrazne požadovať vysvetlenie, ako mohlo k takejto chybe dôjsť. „Situáciu riešime, všetci dotknutí žiaci dostanú revidované výsledky najneskôr do utorka,“ zdôraznil Plaga.

Zmena hodnotenia sa týka úlohy, v ktorej mali žiaci doplniť slovo do ustáleného slovného spojenia „… ruže prináša“. Po rokovaní všetkých komisií uznával Cermat ako správnu odpoveď slovo trpezlivosť, teda ustálené slovné spojenie „trpezlivosť ruže prináša“.

Po konzultácii s členmi českej Nezávislej odbornej komisie pre maturitné skúšky však Plaga rozhodol o prehodnotení testu s tým, že správna odpoveď môže byť aj okrajovo používané „čas ruže prináša“. Druhú správnu možnosť si v teste vybralo 4301 žiakov.

Úloha sa automaticky skontroluje a prehodnotí u všetkých žiakov – nielen u tých, ktorí žiadali o preskúmanie.

debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #test #chyba #maturita #čeština #Robert Plaga
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy