V Kyjeve zastrelili ruského novinára Babčenka, veľkého Putinovho kritika

Ruského novinára Arkadija Babčenka postrelili v utorok v jeho byte v Kyjeve, informovala polícia v ukrajinskej metropole. Babčenko zomrel počas prevozu do nemocnice. Polícia uviedla, že išlo o čin motivovaný zjavne Babčenkovou novinárskou prácou.

29.05.2018 22:26, aktualizované: 23:17
Ukrajina, ruský novinár, postrelenie, Kyjev,... Foto:
Ukrajinský policajti stoja pred vchodom do domu, kde postrelili ruského novinára Babčenka.
debata

Podľa policajnej správy našla novinára jeho manželka krvácajúceho v byte a privolala sanitku. Zomrel pri prevoze do nemocnice na následky viacerých strelných rán na chrbte.

„Prvá a najzreteľnejšia verzia sú jeho profesionálne aktivity,“ povedal v televízii šéf kyjevskej polície Andrij Kryščenko.

Predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre oblasť slobody médií Harlem Désir povedal, že je Babčenkovou smrťou „zdesený“. „Vyzývam ukrajinské úrady, aby podnikli okamžité a úplné vyšetrovanie,“ napísal Désir na Twitteri.

Štyridsaťjedenročný Babčenko slúžil v ruskej armáde počas prvej separatistickej vojny v Čečensku v 90. rokoch. Neskôr zmenil profesiu a stal sa novinárom. Ako vojenský spravodajca pracoval potom pre viaceré ruské médiá. Napísal tiež niekoľko kníh, pri písaní ktorých vychádzal zo svojich skúseností z vojnových čias.

Ruský novinár Arkadij Babčenko. Foto: Facebook/Аркадий Бабченко
ruský novinár, Arkadij Babčenko Ruský novinár Arkadij Babčenko.

Agentúra AP napísala, že Babčenko bol v posledných rokoch mimoriadne kritický voči politikám Kremľa, ako sú anexia Krymu, podporovanie povstalcov v oblasti východnej Ukrajiny či pôsobenie ruskej armády v Sýrii.

Niektoré z jeho článkov a príspevkov rozhorčili mnohých Rusov. V jednom z nich napríklad uviedol, že necíti ľútosť nad úmrtiami členov ruského vojenského hudobného súboru a ďalších ľudí, ktorí zahynuli v decembri 2016 pri havárii lietadla smerujúceho na vystúpenie pred ruskými vojakmi v Sýrii. Niektorí jeho kritici žiadali, aby mu bolo odobraté ruské občianstvo.

Vo februári 2017 opustil Babčenko Rusko s odôvodnením, že dostáva vyhrážky, a vyslovil tiež obavu z možného uväznenia. Vlani na jeseň sa presťahoval do Kyjeva, kde pracoval externe pre ukrajinskú krymskotatársku televíznu stanicu ATR.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #postrelenie #ruský novinár #Arkadij Babčenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy