Úrad OSN vyzval Maďarsko na stiahnutie návrhu zákona Stop Sorosovi

30.05.2018 09:38

Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval maďarskú vládu, aby stiahla z parlamentu návrh balíčka zákonov - nazvaný "Stop Sorosovi" - na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva.

Návrh predložený v utorok parlamentu by totiž podľa UNHCR obmedzoval mimovládne organizácie a súkromné osoby v podpore utečencov a žiadateľov o azyl.

Podľa agentúry MTI UNHCR vo vyhlásení na svojej internetovej stránke vyjadril obzvlášť obavy z toho, že balíček zákonov je namierený voči tým, ktorí by pomáhali utečencom z dôvodu ľudskosti.

Riaditeľka maďarskej kancelárie Amnesty International Júlia Ivánová označila kroky vlády za ďalší pokus o prehĺbenie intolerancie, nenávisti voči cudzincom a rasizmu. Zdôraznila, že vládny návrh zákonov, ktorým sa hermeticky uzatvoria hranice pred utečencami, kriminalizuje úplne legitímne činnosti, akými sú poskytovanie informácií či právna pomoc pre žiadateľov o azyl.

Vláda v utorok predložila parlamentu balíček zákonov – nazvaný „Stop Sorosovi“ – na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva a príslušnú, v poradí už siedmu novelu ústavy.

Zákon „Zastavme Sorosa“ nazývaný podľa finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie, umožňuje trestať organizovanie tejto činnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Maďarsko #OSN #George Soros #UNHCR #Sorosov plan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku