Rakúsko vyslalo signál, že novú migračnú vlnu cez Balkán chce prekaziť

30.05.2018 18:39
migranti, Maďarsko, Rakúsko, utečenci
Migranti prichádzajú na maďarsko-rakúsku hranicu. Autor: ,

Po jednoznačných signáloch smerom navonok o prekazení novej migračnej vlny cez balkánsku trasu volá rakúsky minister vnútra Herbert Kickl. Informoval o tom v stredu tamojší verejnoprávny rozhlas ORF.

Šéf viedenského rezortu vnútra sa podľa vlastných slov dohodol pri utorkových telefonátoch s kolegami z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Grécka, Chorvátska, Kosova, Macedónska, Srbska a Slovinska na „operatívnom a politickom harmonograme“, s ktorého uplatňovaním sa začne neodkladne. Jeho konkrétny obsah nie je predbežne známy.

O operatívnych opatreniach budú hovoriť policajní velitelia z celkove deviatich krajín na stretnutí v slovinskom Brde 6. júna. O deň neskôr je v bosnianskej metropole Sarajevo naplánovaná mimoriadna schôdzka, ktorej úlohou bude „politicko-strategická koordinácia pripravovaných možností konania“.

Na ministerskej konferencii Fóra Salzburg, ktorej dejiskom bude v dňoch 14.-15. júna rumunské hlavné mesto Bukurešť, by mali do spolupráce pribudnúť ďalší stredoeurópski partneri, vyplýva z Kicklových slov.

Šéf rakúskeho rezortu vnútra zdôraznil, že jeho krajina uzavrie svoje štátne hranice, aby sa neopakovala kríza z obdobia rokov 2015–2016. Boj proti ilegálnej migrácii by mal byť jednou z priorít Rakúska po prevzatí úradujúceho predsedníctva v Európskej únii 1. júla, informovala tlačová agentúra DPA.

Ako vyplýva z údajov Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) zverejnených v Ženeve, počet utečencov prichádzajúcich do regiónu sčasti výrazne stúpol. V Albánsku a Čiernej Hore zaznamenali do konca mája už počet migrantov podobný vlaňajšej celoročnej bilancii, vyplýva zo slov hovorcu UNHCR Charlieho Yaxleya. V Bosne a Hercegovine zaznamenali v máji 80 percent migrantov z 5000 osôb, ktoré do krajiny dorazili v tomto roku.

Väčšina prichádzajúcich pochádza z Afganistanu, Pakistanu a Sýrie, mnohí z nich sú na úteku pred vojnovými konfliktami a prenasledovaním a potrebujú ochranu.

#Rakúsko #migranti #Balkán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk