Rusko podporilo Izrael v sýrskom spore s Iránom

V Moskve vo štvrtok rokovali ministri obrany Ruska a Izraela, Sergej Šojgu a Avigdor Lieberman, informovala agentúra DPA. Rusko v sýrskom spore Izraela s Iránom nepriamo podporuje Tel Aviv, ktorého cieľom je vytlačiť iránskych vojakov z oblasti v južnej Sýrii, hraničiacej s Izraelom.

31.05.2018 18:10
debata (24)

Ako vo svojej správe píše DPA, Rusko si udržiava dobré vzťahy s oboma regionálnymi rivalmi – Izraelom i Iránom, a tiež poskytuje vojenskú podporu sýrskej vláde v multilaterálnej občianskej vojne tejto krajiny.

„Izrael oceňuje, že Rusko chápe naše bezpečnostné potreby, najmä situáciu na našej severnej hranici,“ povedal Lieberman Šojguovi.

Štvrtkové stretnutie v Moskve trvalo vyše hodinu a pol a týkalo sa bezpečnostných otázok medzi týmito dvoma krajinami, ako aj úsilia Izraela „zabrániť Iránu, aby si zriadil základne v Sýrii“, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie izraelského ministra obrany.

Rusko v stredu vyzvalo na odsun zahraničných vojakov z juhozápadnej Sýrie pri izraelských hraniciach bez toho, aby priamo spomenulo Irán.

V súlade s platnými medzinárodnými dohodami musia túto zónu opustiť všetky zahraničné ozbrojené sily. Na tlačovej konferencii v Moskve to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Dodal, že Rusko na tejto otázke pracuje so Spojenými štátmi a Jordánskom.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týždeň vyhlásil, že Irán by mal opustiť celú Sýriu, pretože iránske rakety s dlhým doletom ohrozujú bezpečnosť Izraela.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Rusko #Sýria #Irán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy