Fínsko prešetrí účasť dobrovoľníkov SS na zverstvách v 2. svetovej vojne

31.05.2018 21:02

Fínsko nariadilo vyšetrovanie s cieľom zistiť, či fínsky prápor dobrovoľníkov, slúžiaci v rámci smutne známych nemeckých nacistických elitných oddielov Waffen-SS, páchal počas druhej svetovej vojny krutosti. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Vláda uviedla, že vyšetrovanie bude vykonávať fínsky Národný archív a má byť uzatvorené do konca novembra.

Kabinet vysvetlil, že vyšetrovanie spúšťa na základe žiadosti, ktorú jeruzalemská pobočka Strediska Simona Wiesenthala odovzdala v januári fínskemu prezidentovi Saulimu Niinistövi.

Vláda vyhlásila, že po trpkej tzv. zimnej vojne na prelome rokov 1939–1940 medzi Fínskom a Sovietskym zväzom sa Fínsko stalo súčasťou aliancie s nacistickým Nemeckom.

Fínski vojaci po nemeckej invázii do Sovietskeho zväzu v roku 1941 bojovali na strane Wehrmachtu, teda ozbrojených síl Nemecka.

Fínsky dobrovoľný prápor SS vznikol v roku 1941 v rámci divízie SS s názvom Wiking, ktorá operovala na východnom fronte do roku 1943 a tvorili ju prevažne zahraniční dobrovoľníci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Fínsko #SS #druhá svetová vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku