Taliansko má novú vládu, premiérom sa stal Giuseppe Conte

Nový taliansky premiér Giuseppe Conte a členovia jeho koaličnej vlády, ktorú vytvorili protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN), zložili v piatok popoludní prísahu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu a ujali sa moci v krajine.

01.06.2018 16:26 , aktualizované: 17:02
Giuseppe Conte, Sergio Mattarella Foto: ,
Taliansky prezident Sergio Mattarella si podáva ruku s novovymenovaným premiérom Giuseppem Contem.
debata (2)

Nový taliansky premiér Giuseppe Conte a členovia jeho koaličnej vlády, ktorú vytvorili protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN), zložili v piatok popoludní prísahu Vládny kabinet má 18 ministrov vrátane piatich žien. Jeho súčasťou sú aj nezávislí experti.

Taliansky prezident poveril univerzitného profesora práva Conteho (53) zostavením budúcej vlády po prvý raz už v stredu 23. mája. Ten však toto poverenie v nedeľu 27. mája vrátil po tom, čo sa mu kabinet nepodarilo zostaviť v súvislosti so spormi okolo kandidáta na post ministra hospodárstva Paola Savonu, ktorého nomináciu vetovala hlava štátu.

Druhýkrát poveril prezident Conteho zostavením vlády až po dosiahnutí konsenzu medzi potenciálnymi koaličnými partnermi vo štvrtok 31. mája.

Nováčik s právnickým titulom

Conte je rodákom z obce Volturara v Apúlii na juhovýchode Talianska. Vyštudoval právo v Ríme a následne absolvoval viacero zahraničných študijných a stážových pobytov na renomovaných univerzitách a vysokých školách. Počas akademickej dráhy vyučoval občianske a obchodné právo na univerzite v Ríme a inde, okrem iného na Sardínii či na Malte. Na politickej scéne je považovaný za nováčika, ktorý však hneď na úvod vytvoril rekord, keď v priebehu ôsmich dní dostal dvakrát poverenie na vytvorenie vlády. V prvých vystúpeniach zaujal zdržanlivosťou i vzhľadom, podľa talianskych zdrojov dokáže pracovať aj s minimom spánku.

Novým šéfom talianskej diplomacie bude 63-ročný Enzo Moavero Milanesi, proeurópsky orientovaný muž, ktorý život strávil medzi Rímom a Bruselom a má bohaté skúsenosti z európskej scény. Moavero Milanesi mal už európsku politiku na starosti vo vládach premiérov Maria Montiho a Enrica Lettu. Je právnikom, špecialistom na kartelové právo.

Rezort vnútra bude riadiť predseda pravicovej koaličnej Ligy Severu (LN) Matteo Salvini (45), ktorý je známy svojim tvrdým postojom v migračnej problematike. Má novinársku minulosť a svojim nekompromisným postojom voči ilegálnym migrantom si získal v uplynulých mesiacoch nemálo Talianov na svoju stranu. Osobne sa navyše hrdo hlási k populizmu.

Euroskeptik na ministerstve

Ministrom práce bude predseda populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio (31), ktorý sa chcel podobne ako Salvini stať pôvodne premiérom, ale v záujme spolupráce na to rezignoval. Muž, ktorý prerušil štúdium a má skúsenosti z pôsobenia ako čašník alebo steward na futbalovom štadióne, je považovaný za politika s nejasným profilom. Obaja lídri koaličných strán budú zároveň podpredsedami novej vlády.

Kontroverzne prijatý kandidát za ministra financií, ekonóm Paolo Savona (81) bude napokon v novom kabinete ministrom pre európske záležitosti. Rodák zo Sardínie je eurokritikom, ktorý spoločnú európsku menu označil svojho času za „nemeckú klietku“ a vyhlásil, že Taliansko musí byť pripravené opustiť eurozónu, ak bude k tomu prinútené. Osobne sa však za to nevyslovil.

Hlasovanie o dôvere

Riadenie rezortu financií prevezme profesor ekonómie a publicista Giovanni Tria (69). La Stampa o ňom napísala, že hovorí po čínsky, ale miluje Západ. Tria je považovaný za osobnosť blízku konzervatívcom z Berlusconiho strany Vpred Taliansko (Forza Italia), je stúpencom rovnej dane, ale je vnímaný ako realista, ktorý nemá rád veľké sľuby. Kritizuje stúpencov odchodu z eurozóny, ale aj tých, ktorý spoločnú menu považujú za nenahraditeľnú.

Hlasovanie o dôvere novej, celkove 65. vláde, ktorá v Taliansku vznikla v období po druhej svetovej vojne a ktorú vôbec po prvý raz vytvorili euroskeptické subjekty, sa očakáva v parlamente v Ríme na budúci týždeň.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Liga severu #Hnutie piatich hviezd