Začnite sa baliť, odkázal utečencom nový taliansky minister

Utečencom v Taliansku svitá na horšie časy. Nový minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini im odkázal, aby sa "začali baliť".

03.06.2018 12:33
Matteo Salvini Foto: ,
Matteo Salvini sa fotí so svojimi priaznivcami počas osláv Dňa republiky v Ríme.
debata (382)

Dôležitosť tejto témy pre Salviniho a jeho protiimigrantskú stranu Liga, donedávna známu ako Liga Severu, ukazuje aj to, že v téme utečencov sa vyhranil hneď vo svojom prvom verejnom vyhlásení po nástupe vlády do úradu. „Bezplatná jazda sa skončila. Je čas začať sa baliť,“ odkázal v sobotu Salvini utečencom. Liga, ktorá je popri Hnutí piatich hviezd jednou z dvoch hlavných súčastí novej talianskej vlády, účasť v novom kabinete podmieňovala práve tým, že bude mať pod palcom otázku imigrácie.

Salvini si nakoniec pre seba vybojoval kreslo ministra vnútra, kde sa môže tejto téme nerušene venovať, a tiež post podpredsedu vlády. Druhým podpredsedom vlády sa stal líder Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio, ktorý bude zároveň ministrom práce a hospodárskeho rozvoja. Ide pritom o zlúčené ministerstvo, ktorého spojenie pod jednu strechu má podľa Di Maia signalizovať, aké dôležité je pre novú vládu zabezpečiť Talianom dostatok pracovných miest.

Novým talianskym premiérom je univerzitný profesor práva Giuseppe Conte, ktorý je na politickej scéne úplným nováčikom a premiérom sa stal len preto, lebo Di Maio a Salvini sa nevedeli dohodnúť, ktorý z nich má viesť ich spoločnú vládu.

Novú taliansku vládu už na sobotňajšom zhromaždení podporila aj krajne pravicová strana CasaPound, ktorá síce nie je zastúpená v parlamente, ale o to viditeľnejšia je v uliciach talianskych miest, kde sa prezentuje častými demonštráciami, ako aj fyzickými útokmi proti ľuďom inej farby pleti a ideovým oponentom.

382 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #utečenci #imigračná politika #Liga severu #Matteo Salvini