V Guatemale explodovala sopka Volcán de Fuego, zahynulo najmenej 62 ľudí

Na najmenej 62 sa zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri výbuchu sopky v Guatemale. V nedeľu neskoro večer miestneho času to oznámil hovorca civilnej ochrany stredoamerickej krajiny. Ide však o predbežný údaj a počet obetí sa podľa obáv úradov ešte môže zvýšiť, informovala agentúra DPA.

04.06.2018 06:24 , aktualizované: 22:02
Volcán de Fuego Foto: ,
Sopka Volcán de Fuego v Guatemale.
debata (3)

Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, čierny dym a popol, ktorého hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974, vyplýva zo správy stanice BBC.

Guatemalský úrad civilnej ochrany (Conred) oznámil, že veľký prúd lávy zasiahol dedinu El Rodeo, kde ničil domy a zabíjal ľudí. Zranených je niekoľko stoviek osôb a z okolitej oblasti medzičasom evakuovali 3100 obyvateľov.

Na internete a v miestnych televíziách sa objavili desiatky videonahrávok zachytávajúcich rozsah devastácie. Obrovské mračná dymu bolo vidno z rôznych častí Guatemaly a popol dopadal na štyri z 22 administra­tívnych oblastí krajiny. Úrady tamojších občanov vyzvali, aby nosili ochranné masky, píše agentúra Reuters.

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená „Ohnivá sopka“, leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, obľúbeného turistami a známeho kávovými plantážami.

Guatemalský prezident Jimmy Morales uviedol, že zvolal svojich ministrov a zvažuje vyhlásenie mimoriadneho stavu v postihnutých oblastiach. Podľa vlády sa erupcia sopky dotkla približne 1,7 milióna obyvateľov.

Medzinárodné letisko La Aurora v guatemalskej metropole uzavreli vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré pre lietadlá predstavuje sopečný popol.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #sopka #Guatemala