Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných

Útok samovražedného atentátnika na stretnutí afganského najvyššieho duchovného orgánu v Kábule si podľa aktualizovaných informácií agentúry DPA vyžiadal najmenej sedem mŕtvych a deväť zranených. Duchovní na svojom zhromaždení tesne pred útokom vydali fatvu, ktorá v súlade s islamským právom zakazuje samovražedné útoky.

04.06.2018 10:23 , aktualizované: 11:31
debata (4)

Náboženská rada Ulamá, ktorú tvoria moslimskí duchovní, vzdelanci a ďalšie osobnosti náboženského a právneho systému, vydala fatvu na svojom zhromaždení v Kábule za účasti približne 2 000 svojich členov.

Rada naliehala na všetky strany – afganské vládne sily, fundamentalistické hnutie Taliban i ďalších militantov v krajine, aby zastavili boje a dohodli sa na prímerí. Vyzvala tiež na mierové rokovania. „My, náboženská rada Ulamá, vyzývame Taliban, aby pozitívne reagoval na mierovú ponuku afganskej vlády, aby sa predišlo ďalšiemu krviprelievaniu v krajine.“

Ako upozornila agentúra AP, išlo o prvé takéto stretnutie svojho druhu.

Písomné vyhlásenie, ktoré prečítal jeden z členov rady, konštatuje, že obeťami vojny v Afganistane sú tamojší muži, ženy aj deti. „Prebiehajúca vojna v Afganistane je ilegálna a nemá žiadne základy v (islamskom) práve šaría,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Po skončení zmieneného zhromaždenia odpálil samovražedný útočník nálož pri východe z veľkého tradičného stanu, kde sa stretnutie konalo.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban #fatwa