Súd podľa nej vyhovel odvolaniu žalobcu Miroslava Janjiča. Ten tvrdil, že v prípade došlo k nezrovnalostiam medzi verejne vyhláseným a písomným rozsudkom. Oričova advokátka Lejla Čovičová zatiaľ od súdu žiadnu správu nedostala, zverila sa reportérom Balkánskej investigatívnej spravodajskej siete (Birne).
Súd v Sarajeve vlani 9. októbra Oriča oslobodil spod obžaloby z vojnových zločinov. Dnes 51-ročný muž bol v tomto súdnom konaní konkrétne obžalovaný z účasti na zabití troch srbských zajatcov v roku 1992. Podľa súdu obžaloba vtedy nedokázala „nad všetku pochybnosť“, že sa na atentáte podieľal.
Proces sledovali s veľkou pozornosťou najmä Bosniaci (predtým Moslimovia) a Srbi. Pre Bosniakov je Orič hrdinským obrancom srebrenickej enklávy na východe Bosny počas vojny v rokoch 1992 až 1995. Srbi ho však vinia zo zodpovednosti aj z účasti na zabíjaní Srbov v dedinách v okolí Srebrenice.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) už Oriča súdil a v roku 2006 ho potrestal dvoma rokmi väzenia za nepriamy podiel na zavraždení a mučení zajatých Srbov v rokoch 1992 a 1993. O dva roky neskôr ho v odvolacom konaní k nevôli Srbska všetkých obvinení oslobodil, pričom spomenul zločiny v období od septembra 1992 do marca 1993.
Srbsko na Oriča vydalo v roku 2014 zatykač pre podozrenie z iných zločinov, ktoré neboli predmetom procesu pred ICTY. Išlo o vraždy deviatich srbských civilistov spáchanú v dedinách Zalazje, Loliči a Kunjerac u Srebrenica už v júni 1992.
Na základe srbského zatykača zadržalo Oriča v polovici roka 2015 Švajčiarsko. Žiadosť o jeho vydanie na trestné stíhanie okrem Srbska podala aj Bosna, ktorá nakoniec právnu bitku o vydanie vyhrala. V procese v Sarajeve vlani Oriča obžalovali spolu s bývalým spolubojovníkom Sabahudinom Muhičom.