K útoku na zhromaždenie afganských duchovných sa prihlásil IS

K pondelňajšiemu samovražednému útoku proti zhromaždeniu popredných afganských duchovných predstaviteľov v Kábule sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra AP. Podľa agentúry Reuters si atentát vyžiadal 14 mŕtvych, vrátane siedmich moslimských duchovných. Tí na zhromaždení predtým vyzvali bojujúce strany v Afganistane na začatie mierových rozhovorov a vydali náboženský výnos, ktorý samovražedné atentáty zakazuje.

05.06.2018 10:21
Afganistan Foto: ,
K útoku na najvyššiu náboženskú radu v Afganistane sa v utorok prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.
debata

Na zhromaždení afganskej Najvyššej rady Ulamá, ktorá združuje islamských učencov a duchovných vodcov, sa vo veľkom stane v západnej časti Kábulu zišlo v pondelok okolo 2 000 ľudí. Útočník sa odpálil, keď duchovní zo schôdzky odchádzali. Medzi obeťami sú tiež afganskí civilisti a štyria príslušníci afganských bezpečnostných síl. Zranenia utrpelo 19 ľudí, uviedla polícia.

K atentátu sa prihlásila miestna pobočka Islamského štátu, žiadny dôkaz však Islamský štát pre svoje tvrdenia neposkytol. Vo vyhlásení zverejnenom na internete IS uviedol, že atentát mieril proti zhromaždeniu „tyranských duchovných“.

Extrémistické hnutie Taliban, ktoré tento rok podniklo niekoľko veľkých útokov v Kábule, sa od atentátu dištancovalo.

Najvyššia rada Ulamá, ktorá v krajine zastupuje celé islamské duchovenstvo, v pondelok vydala náboženský edikt (fatvu), ktorým prehlasuje samovražedné útoky podľa islamského práva za zakázané. Krátko potom sa účastníci schôdzky sami stali terčom útoku samovražedného atentátnika.

Účastníci zhromaždenia tiež vyzvali afganské vládne sily aj povstalcov z hnutia Taliban a ďalších ozbrojencov, aby zastavili boje, uzavreli prímerie a umožnili tak odchod medzinárodných síl z krajiny.

Fatvu zakazujúcu samovražedné útoky podporil tiež afganský prezident Ašraf Ghaní. Atentát na zhromaždení duchovných odsúdil a vyhlásil, že išlo o „útok proti dedičom proroka islamu a proti islamským hodnotám“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Islamský štát