Putin pricestoval do Číny, chce upevniť vojenské i hospodárske vzťahy

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Číny na trojdňovú návštevu zameranú na posilnenie rusko-čínskych hospodárskych a vojenských vzťahov, informuje agentúra DPA.

08.06.2018 11:30
Čína Rusko Putin Návšteva pching Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching počas prehliadky čestnej stráže v rámci uvítacej ceremónie pred Veľkou sálou ľudu v Pekingu.
debata (58)

Čínsky prezident Si Ťin-pching privítal svojho ruského kolegu s vojenskými poctami v pekinskej Veľkej sále ľudu.

Putin pred cestou na adresu čínskeho prezidenta povedal, že je preňho „spoľahlivým partnerom a dobrým priateľom“ a že Si Ťin-pching je jediným prezidentom, s ktorým oslavoval svoje narodeniny. „Bola to veľmi jednoduchá udalosť,“ priblížil ruský líder. „Vypili sme pohárik vodky a nakrájali trošku klobásy,“ dodal.

Podpíšu viaceré zmluvy

Ruský prezident sa podľa agentúry AP v úvode návštevy stretol i s premiérom Li Kche-čchiangom. Ten priblížil, že „bilaterálny obchod medzi oboma krajinami by mal tento rok dosiahnuť úroveň 100 miliárd dolárov“, a vyjadril presvedčenie, že Čína je pripravená na rozvíjanie spolupráce v tradičných i nových oblastiach ako je i jadrová energetika.

Rusko a Čína majú v záujme posilniť spoluprácu v oblasti energetiky, infraštruktúry, vedeckých výskumov a technológií. Očakáva sa, že lídri v priebehu piatka podpíšu i viaceré obchodné dohody.

Moskva sa v posledných rokoch sústredila na posilňovanie vzťahov s Áziou, keďže jej vzťahy so Západom sa v dôsledku konfliktu s Ukrajinou zhoršili, pripomína DPA.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #Vladimir Putin #Si Ťin-pching