Stoltenberg: Kauza Babčenko môže podkopať dôveru v médiá

08.06.2018 12:54
Jens Stoltenberg
Generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg. Autor:

Generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga mrzí, že operácia s fingovanou smrťou novinára Arkadija Babčenka môže podkopať dôveru v slobodné médiá.

Zinscenovanú vraždu ostrého kritika Kremľa žijúceho na Ukrajine zorganizovala ukrajinská tajná služba SBU minulý mesiac. Kyjev, ktorý za akciu čelí kritike z rôznych strán, svoj postup obhajuje tým, že vec pomohla zabrániť ďalším útokom na kritikov Moskvy v ukrajinskom e­xile.

„V prvom rade by som rád povedal, že sa nám všetkým uľavilo, že Babčenko je živý,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v Bruseli generálny tajomník NATO Stoltenberg. Incident by podľa neho mohol nielen podkopať dôveru v médiá, ale tiež hrozí, že bude zneužitý na propagandistic­ký účel.

Slobodné a nezávislé médiá Stoltenberg označil za zásadné pre demokraciu. „Najlepšou cestou k tomu, aby sme sa nestali obeťami ‚fake news‘, sú médiá, ktoré pokladajú – aj nám – ťažké otázky, overujú svoje zdroje aj fakty,“ podotkol generálny tajomník NATO.

Na konci mája ukrajinské úrady najprv informovali o Babčenkovej vražde, aby o deň neskôr na tlačovej konferencii oznámili, že vec bola fingovaná.

Neobvyklý postup bol vraj zvolený v snahe odhaliť údajnú rozsiahlu a Ruskom organizovanú operáciu, ktorej cieľom bolo zlikvidovať opozične zmýšľajúcich Rusov, predovšetkým novinárov a blogerov, ktorí otvorene kritizujú ruskú vládu. Moskva aj muž, ktorého Ukrajinci z prípravy vraždy podozrievajú, takéto vysvetlenie odmietajú.

#Ukrajina #Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #Arkadij Babčenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Levanduľa by Prairie Charm

Kytica Levanduľa by Prairie Charm

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk