Uhol pohľadu alebo ako fotka Trumpa z G7 rozbúrila sociálne siete

Neobvyklá fotografia politikov z neformálneho rokovania počas veľmi napätého summitu skupiny G7 v Kanade, ktorá zachytáva amerického prezidenta Donalda Trumpa proti presile ostatných lídrov, vyvolala rozruch na sociálnych sieťach.

10.06.2018 11:17
debata (89)

Fotografiu Jescoa Denzela zverejnil na twitteri hovorca nemeckej vlády a mnohí ju okamžite označili za jedinečné zhrnutie obtiažnych rokovaní, ktoré sa skončili rozkolom. Na internete sa objavili snahy o interpretáciu reči tela jednotlivých aktérov, vtipné narážky, obhajoba Trumpa aj upozornenie na manipulatívnu moc niektorých fotografií.

Fotograf zachytil situáciu v zákulisí medzi dvoma kolami oficiálnych rozhovorov, keď sa okolo Trumpa zišli ostatní politici, aby si vyjasnili postoje. Americký prezident ako jediný sedí a pôsobí defenzívne, zatiaľ čo na neho zo silnejšej pozície tlačí jeho oponentka, nemecká kancelárka Angela Merkelová. Všetci vyjednávači vyzerajú trochu rozladene, vraštia čela, majú zvesené kútiky úst alebo ruky založené pred telom.

Mnohí prispievatelia na twitteri okamžite vycítili potenciál fotografie a začali ju intenzívne komentovať. „O reči tela na tejto fotke by sa dala napísať celá diplomka,“ uviedol Liam O'Brien. „Táto fotografia je umelecké dielo. Názov: Reč tela,“ komentoval kompozíciu Arnor Dan. „Pozrite sa na reč tela na tejto fotke. Trump sa pred Merkelovou doslova krčí,“ uviedol Benjamin Rodriguez.

Mnohí ďalší tvrdia, že americký prezident vyzerá pred Merkelovou ako neposlušný žiak pred prísnou učiteľkou alebo ako dieťa, ktoré dostáva od matky poriadnu „hubovú polievku“.

Snímka však vyvolal aj debatu o moci správne zachyteného okamihu a o využití fotografie v rámci vlastnej interpretácie udalostí.

Snímka Reuters ukazuje uvoľnenejšiu atmosféru,... Foto: Reuters, Adam Scotti/Prime Minister's Office
G7, Snímka Reuters ukazuje uvoľnenejšiu atmosféru, než tá, ktorá je na fotografii v tweete.

Odborníci upozorňujú, že hovorca nemeckej vlády fotografiu zverejnil preto, že lichotí kancelárke Merkelovej a ukazuje ju v dobrom svetle ako rozhodnú političku, ktorá tlačí amerického prezidenta do kúta. Napríklad Fabian Reinbold si ale dal prácu a našiel rovnakú situáciu z iných uhlov. Z nich už to vyzerá medzi prítomnými politikmi celkom inak.

Okrem toho interpretácii o dominantnej Merkelovej a submisívnom Trumpovi napomáha aj vhodne zvolený výrez. Mimo snímky sa totiž ocitol kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý stojí v úzadí. „Fotografie môžu byť zavádzajúce,“ komentovala to kanadská odborníčka na médiá Caroline Arbourová.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #G7 #Donald Trump