Loď s migrantmi môže zakotviť vo Valencii, Salvini: Je to naše víťazstvo

Španielsky premiér Pedro Sánchez nariadil úradom, aby umožnili lodi so stovkami migrantov na palube zakotviť v prístave v meste Valencia na východe krajiny. Loď prevážajúcu 629 osôb predtým odmietli Malta i Taliansko, informovala agentúra AP.

11.06.2018 12:31 , aktualizované: 19:26
migranti, Taliansko, Malta Foto: ,
Migranti z plavidla Aquarius hľadali záchranu.
debata (106)

„Je našou povinnosťou predísť humanitárnej katastrofe a týmto ľuďom ponúknuť bezpečný prístav,“ uvádza sa vo vyhlásení úradu nového španielskeho premiéra. Španielsko si chce plniť svoje medzinárodné záväzky ohľadne humanitárnej krízy, dodalo.

Riziko „nebezpečnej situácie pre všetkých zúčastnených“

Maltský premiér Joseph Muscat uviedol, že po odmietnutí Talianska vpustiť plavidlo Aquarius, patriace humanitárnej organizácii, do svojich prístavov hrozilo riziko „nebezpečnej situácie pre všetkých zúčastnených“.

Po nedeľnom rozhovore so svojím talianskym náprotivkom Muscat odmietol vpustiť plavidlo do maltského prístavu, ale uviedol, že jeho krajina pristúpi v prípade potreby k núdzovým evakuáciám migrantov zo zdravotných dôvodov.

Diplomatický spor je prvým prejavom prísnejšej imigračnej politiky novej talianskej vlády. Minister vnútra Matteo Salvini nezostal nič dlžný svojim predvolebným sľubom, že zastaví prílev migrantov do svojej vlasti. „Malta neberie nikoho, Francúzsko vytláča ľudí od svojich hraníc, Španielsko bráni svoje hranice zbraňami. Oddnes začne i Taliansko hovoriť nie obchodovaniu s ľuďmi a ilegálnej imigrácii,“ uviedol v nedeľu Salvini po tom, ako vydal príkaz nevpustiť loď do talianskych prístavov.

Plavidlo Aquarius patrí európskej humanitárnej organizácii SOS Méditerranée. Podľa nej zobral Aquarius na svoju palubu 629 migrantov vrátane 123 maloletých osôb bez sprievodu, 11 ďalších detí a siedmich tehotných žien. Väčšinu z nich tvoria obyvatelia subsaharskej Afriky, ktorých zachránili počas šiestich operácií pri pobreží Líbye. Stovky z nich vytiahli z mora lode talianskych námorných síl a následne ich odovzdali posádke Aquariusu.

Za uplynulých päť rokov sa do Talianska dostalo z Afriky po mori viac než 600 000 migrantov. Salvini obvinil humanitárne organizácie z toho, že migrantom poskytujú „taxislužbu“. Minister v piatok vyzval NATO, aby pomohlo Taliansku chrániť jeho južné pobrežie. OSN odhaduje, že v roku 2018 zahynulo na ceste do Európy v Stredozemnom mori najmenej 500 migrantov.

Salvini: „Víťazstvo!“

Taliansko vyhlásilo, že ponuka zo strany Španielska prijať záchranársku loď Aquarius s vyše 600 migrantmi na palube potvrdila správnosť rozhodnutia Ríma zabrániť tomuto plavidlu, aby ukotvilo v jednom z talianskych prístavov, a zároveň ukázala, že tvrdý postoj novej vlády k imigrácii sa oplatil.

„Víťazstvo!“ napísal v pondelok taliansky minister vnútra Matteo Salvini na sociálnej sieti Twitter. Salvini je tiež vicepremiérom a lídrom krajne pravicovej strany Liga Severu (LN).

„Zdvorilo sa ozvať sa oplatí. Taliansko to nespravilo už mnoho rokov,“ povedal podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii Salvini, ktorý presadzuje tvrdý postoj k imigrácii. Krok Španielska privítal tiež taliansky premiér Giuseppe Conte s tým, že cieľom bude teraz dosiahnuť, aby boli azylové pravidlá EÚ „spravodlivejšie pre všetkých“.

EÚ a UNHCR žiadajú postarať sa o prisťahovalcov

EÚ a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzvali v pondelok na rýchle vyriešenie sporu súvisiaceho s loďou prepravujúcou stovky migrantov, ktorej Taliansko nedovolilo zakotviť vo svojich prístavoch.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku napísal, že „zachraňovať ľudské životy na mori je povinnosť, ale meniť Taliansko na obrovský utečenecký tábor už nie“. „Taliansko sklonilo hlavu a súhlasilo. Tentoraz je tu niekto, kto povedal ‚nie‘,“ dodal Salvini.

UNHCR však upozorňuje, že ľudia na lodi „sú v núdzi, majú nedostatok prostriedkov a potrebujú rýchlu pomoc.“ UNHCR nalieha na vlády, aby preto nateraz prestali s politickými diskusiami o tom, kto má niesť zodpovednosť a ako čo najlepšie rozdeliť kompetencie medzi jednotlivé štáty.

Organizácia SOS Mediterranée podľa Reuters informovala, že loď má dostatok zásob pre migrantov ešte aspoň na jeden deň.

Zákony EÚ požadujú, aby sa žiadatelia o azyl zaregistrovali v prvej bezpečnej krajine, v ktorej sa nachádzajú. Dotknuté krajiny, ako napríklad Taliansko a Malta, však tvrdia, že táto záťaž by sa mala rozdeliť na celú EÚ.

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli, ktorého rezort zodpovedá aj za prístavy a pobrežnú stráž, na margo rozhodnutia nedovoliť lodi s migrantmi zakotviť v Taliansku vo vysielaní televízie v pondelok uviedol, že „toto nie je neľudské (…). Je to zdravý rozum (…) Požadujeme, aby celá Európa prevzala zodpovednosť za taký háklivý a závažný problém, akým je prisťahovalectvo.“

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok v Bruseli pripomenul, že „hovoríme o ľuďoch… Prioritou talianskych a maltských orgánov by malo byť zabezpečiť, aby títo ľudia dostávali takú starostlivosť, akú potrebujú“. „Vyzývame všetkých zúčastnených, aby prispeli k rýchlemu riešeniu, aby ľudia na palube plavidla mohli čo najskôr bezpečne vystúpiť,“ apeloval.

Podľa zákona bude pre Taliansko ťažké odmietnuť lodi bezpečný prístav, keďže jeho vlastná pobrežná stráž koordinovala záchranu a vytiahla z mora viac ako 280 migrantov, ktorých svojimi loďami prepravila do bezpečia na Aquarius.

Salvini podľa Reuters upozornil už aj ďalšiu loď, Sea Watch 3, ktorá hliadkuje po líbyjskom pobreží, že talianske úrady ju nevpustia do talianskeho prístavu.

„Malta nekoná, Francúzsko ich odmieta a Európa sa nestará,“ napísal Salvini. „Basta!“ dodal.

106 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Španielsko #Malta #Valencia #migranti #plavidlo Aquarius