Rakúsko vystúpi zo Stredoeurópskej iniciatívy

11.06.2018 21:43

Rakúsko vystúpi z radov členov Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) so sídlom v severotalianskom prístavnom meste Terst. Informáciu z utorkového vydania mienkotvorného viedenského denníka Der Standard potvrdil pre tlačovú agentúru APA hovorca rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej.

Rakúsko stálo v roku 1989 pri vzniku SEI, regionálneho zoskupenia štátov, ktoré má v súčasnosti 18 členov a ktorého hlavným cieľom je podpora spolupráce stredoeurópskych krajín v hospodárskej a kultúrnej oblasti, ako aj zbližovanie regiónov.

Ďalšie pôsobenie alpskej republiky, ktorá sa na rotačnom princípe striedala s Talianskom vo vedení SEI a v obsadzovaní postu generálneho tajomníka, nie je zmysluplné, naznačil rakúsky rezort diplomacie. Formát tejto organizácie už podľa neho „nie je vhodný na to, aby zodpovedal súčasným európskym výzvam tak ako v minulosti“. Integráciu juhovýchodnej Európy do štruktúr Európskej únie možno lepšie podporiť „priamo“. Vystúpenie Rakúska z SEI treba preto vnímať ako opatrenie na zintenzívnenie a optimalizáciu rakúskeho úsilia, ktoré navyše umožňuje spojenie personálnych a finančných kapacít.

Podľa kritických hlasov z diplomatických kruhov, ktoré sprostredkúva denník Der Standard, sa Rakúsko týmto krokom oberá samo o vplyv a prenecháva pole Maďarsku, ktoré sa v danom regióne hospodársky a diplomaticky čoraz viac angažuje.

Bývalý rakúsky vicekancelár Erhard Busek, ktorý patril medzi „otcov“ SEI, vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím rakúskej diplomacie, ktoré znamená stratu kontaktov v regióne, v ktorom sú podľa jeho názoru potrebné.

Bývalé Československo bolo členom skupiny piatich krajín (vtedy Pentagonály) od roku 1990, obe nástupnícke krajiny – ČR i SR – sú členmi SEI od roku 1993.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

6 debata
Viac na túto tému: #Stredoeurópska iniciatíva