Moskva a Južná Kórea oceňujú dohodu zo Singapuru

, 12.06.2018 11:57, aktualizované: 13:10

Rusko nielenže víta perspektívu jadrového odzbrojenia Severnej Kórey, ale bude pri ňom tiež pomáhať. Povedal to dnes agentúre RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v reakcii na historickú schôdzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Moskva hodnotí ich dohodu o jadrovom odzbrojení Kórejského polostrova pozitívne, zdôraznil Rjabkov.

Podľa námestníka šéfa ruskej diplomacie je Moskva pripravená pomôcť s riešením severokórejského problému. Rusko podľa Rjabkova dnešnú dohodu zo Singapuru oceňuje, však upozorňuje, že „diabol sa skrýva v detaile“.

Čím viac šancí na riešenie problému sa naskytne prostredníctvom rokovaní, tým lepšie, zdôraznil tiež Rjabkov. Vyjadril zároveň nádej, že význam opäť nadobudnú šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe. Na týchto rokovaniach sa v minulosti zúčastnili KĽDR, Južná Kórea, Japonsko, USA, Rusko a Čína.

Moskva pritom podľa Rjabkova dúfa, že pokrok v rokovaniach s KĽDR odblokuje normálnu hospodársku spoluprácu, a to aj s Ruskom.

Juhokórejský prezident: Summit je začiatkom nových mierových dejín

Juhokórejský prezident Mun Če-in privítal výsledky utorňajšieho summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Nazval ho historickou udalosťou, ktorá podľa neho ukončí posledný konflikt studenej vojny, a začne písať nové dejiny mieru a spolupráce na Kórejskom polostrove. Informovala o tom agentúra Jonhap.

„Z celého srdca gratulujem a vítam úspech historického summitu USA-KĽDR,“ uvádza sa v Mun Če-inovom vyhlásení, ktoré prišlo niekoľko hodín po tom, čo sa v Singapure skončilo historicky prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

„Moja veľká najväčšia chvála patrí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a predsedovi Kim Čong-unovi za ich odvahu a smelé rozhodnutie,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení juhokórejského prezidenta.

V spoločnom vyhlásení podpísanom po summite v Singapure sa Trump a Kim zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

#summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una #Mun Če-in #Južná Kórea #jadrové odzbrojenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

39,99
Amore farebné ruže

Amore farebné ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk