Po potratoch rúhanie sa. Írsko usporiada ďalšie referendum

13.06.2018 06:49
Charles Flanagan
Írsky minister spravodlivosti Charles Flanagan (v strede). Autor: ,

Írsko usporiada v októbri referendum o tom, či sa má z ústavy vypustiť trestný čin rúhania sa. Oznámil to v utorok írsky minister spravodlivosti Charles Flanagan, ktorého cituje agentúra Reuters.

Írska vláda schválila prípravu návrhu zákona, ktorým sa má z ústavy vypustiť rúhanie, v rámci svojich záväzkov uskutočniť ústavnú reformu. Referendum sa pravdepodobne bude konať v rovnaký deň ako prezidentské voľby.

Ministri vnímajú májový plebiscit o interrupciách ako míľnik na ceste k zmene krajiny, ktorá bola pred niekoľkými desaťročiami jednou zo spoločensky najkonzervatív­nejších v Európe, a sú pripravení presadiť ďalšie ústavné reformy.

Po októbrovom referende by malo nasledovať ďalšie hlasovanie, tentoraz ohľadom kontroverznej zmienky v ústave, ktorá hovorí o „živote ženy v domácnosti“. Podľa Flanagana ide o dôležitý krok pre medzinárodnú reputáciu Írska.

Silný odkaz svetu

„Odstránením tohto opatrenia z našej ústavy môžeme vyslať silný odkaz svetu, že zákony proti rúhaniu neodzrkadľujú írske hodnoty, ako aj to, že neveríme v opodstatnenosť takejto legislatívy,“ zakončil Flanagan.

V májovom referende vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Za zrušenie zákazu sa vyslovilo 1,4 milióna voličov, čo bolo viac, než sa očakávalo. Proti bolo približne 724.000 hlasu­júcich. Referendum rozdelilo tradične katolícke Írsko, v ktorom obe strany viedli emotívnu kampaň.

Na základe výsledkov má byť z ústavy odstránený dodatok, podľa ktorého sa život ženy a život jej nenarodeného dieťaťa považujú za rovnocenné; parlament dostane možnosť legalizovať interrupcie až do 12. týždňa tehotenstva.

#rúhanie #referendum #Írsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Sweet krémové ruže

Sweet krémové ruže

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk