Jemenská exilová vláda medzičasom vydala vyhlásenie, v ktorom uvádza, že jej sily a spojenecké jednotky pod vedením Saudskej Arábie začali ofenzívu na Hudajdu. Vláda zdôraznila, že vojenská operácia v Hudajde sa začala až po „vyčerpaní všetkých mierových a politických prostriedkov“.
Vo vyhlásení exilovej vlády zverejnenom tlačovou agentúrou SABA v stredu ráno sa boj o Hudajdu označuje za „míľnik v našom úsilí zbaviť Jemen (šiitských) milícií“.
Štátne médiá v Saudskej Arábii, ani Spojené arabské emiráty, ktoré vedú koalíciu podporujúcu jemenskú exilovú vládu, o tejto ofenzíve zatiaľ neinformovali.
Práve v súvislosti so správami o príprave ofenzívy v Hudajde Organizácia Spojených národov v utorok z bezpečnostných dôvodov stiahla svojich zahraničných pracovníkov z mesta. Prevádzkové stredisko OSN tam teraz spravujú miestni pracovníci.
Kríza sa môže prehĺbiť
Prístav Hudajda, ktorý ovládajú povstalci, zohráva kľúčovú úlohu pri dodávke humanitárnych zásielok do Jemenu.
Medzinárodná humanitárna organizácia Oxfam pred týždňom varovala, že v dôsledku eskalácie bojov v okolí Hudajdy môže dôjsť k prerušeniu dodávok humanitárnej pomoci miliónom ľudí v tejto vojnou zničenej krajine.
Konflikt v Jemene trvá od roku 2014, keď šiitskí povstalci postúpili na juh a dobyli metropolu Saná, čo donútilo vládu medzinárodne uznávaného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího ujsť a požiadať o vojenskú intervenciu susednú Saudskú Arábiu a štáty Perzského zálivu.
Nálety spolu s pozemnými bojmi pripravili už o život tisíce civilistov a Jemen, najchudobnejšiu krajinu arabského sveta, dostali na pokraj hladomoru.