Na Donbase sa bojuje, obe strany utrpeli straty

Boje medzi ukrajinskými silami a proruskými separatistami v Donbase si za posledných 24 hodín vyžiadali viacero obetí, informovalo v stredu tlačové oddelenie ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS).

13.06.2018 11:46
Ukrajina, armáda Foto:
Na snímke vidieť skúšky raketového komplexu Vilcha neďaleko ukrajinského mesta Cherson.
debata (487)

Podľa neho „ruské hybridné vojenské sily“ podnikli 32 útokov na ukrajinské armádne pozície v Donbase, pričom zahynul jeden vojak a dvaja ďalší utrpeli zranenia.

Straty utrpela aj druhá strana, uvádza tlačové oddelenie OOS. „Podľa informácií spravodajskej služby bolo v noci zničené nepriateľské obrnené bojové vozidlo. Celkovo bolo zabitých päť okupantov a ďalší štyria zranení,“ citovala z vyhlásenia OOS agentúra UNIAN.

Podľa agentúry TASS ukrajinské sily podnikli za uplynulých 24 hodín štyri útoky na pozície jednotiek samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), pričom strieľali z mínometov, bojových vozidiel pechoty, protitankových granátometov a automatických granátometov.

Útočia ťažkým delostrelectvom, tvrdia separatisti

Donecká tlačová agentúra (DAN) s odvolaním sa na zástupcu samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu (JCCC) Ruslana Jakubova zas informovala, že ukrajinská armáda ostreľovala z mínometov a ťažkého delostrelectva južné obce samozvanej DĽR. Predstavitelia LĽR ani DĽR o prípadných obetiach na životoch či zranených neinformovali.

Ukrajina 30. apríla oficiálne ukončila Protiteroristickú operáciu (ATO) v Donbase. Namiesto nej spustila v regióne Operáciu spoločných síl (OOS). Minister obrany Stepan Poltorak predtým nevylúčil, že po ukončení ATO sa začne ofenzíva armády v Donbase, poznamenala agentúra UNIAN.

Zakotvenie v zákone

Zmena formátu ATO na OOS je zakotvená v tzv. zákone o reintegrácii Donbasu, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 20. februára 2018.

Za veliteľa OOS vymenoval Porošenko 16. marca prvého zástupcu veliteľa pozemných síl Serhija Najeva.

Prinavrátenie Donbasu Ukrajine

Veliteľstvo OOS bude oprávnené regulovať situáciu vo vojnovej zóne na východe Ukrajiny. Budú mu podriadené nielen útvary ozbrojených síl, ale všetky bezpečnostné zložky a orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa nachádzajú na území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti – napríklad pobočky ministerstva vnútra a štátnej polícia.

Navyše podľa novej legislatívy sa veliteľ OOS podieľa na rozmiestnení síl a rozvoji pohotovostných plánov na použitie armády a obranných síl. Má tiež právo priamo podávať správu prezidentovi o pripravenosti a plnení úloh, ktorá má OOS.

Zákon „o osobitných aspektoch štátnej politiky na zabezpečenie štátnej zvrchovanosti Ukrajiny v dočasne okupovaných oblastiach v Doneckej a Luhanskej oblasti“, tzv. zákon o reintegrácii Donbasu, predpokladá aj použitie vojenskej sily, aby sa dostali späť pod kontrolu Ukrajiny.

Príprava na vojnu, znie z Moskvy

Zákon neobsahuje nijaký odkaz na minskú mierovú dohodu, ktorá zakotvuje opatrenia na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že spomínaný zákon možno považovať za prípravu na novú vojnu.

487 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donbas #proruskí separatisti