Po Arménsku Gruzínsko: Premiér Kvirikašvili odstúpil

13.06.2018 18:08

Predseda gruzínskej vlády Giorgi Kvirikašvili oznámil, že sa rozhodol odstúpiť. V televíznom vyhlásení podľa agentúry Reuters svoj krok zdôvodnil nezhodami so šéfom vládnucej strany Gruzínsky sen Bidzinom Ivanišvilim, bývalým premiérom a najbohatším Gruzíncom.

„Mali sme s vodcom vládnucej strany určité nezhody. Myslím, že nadišiel čas, keď by mal mať šéf strany príležitosť zostaviť nový kabinet,“ vyhlásil odstupujúci premiér.

Bývalý minister zahraničia a vicepremiér Kvirikašvili, ktorý má 50 rokov, na čelo vlády nastúpil v decembri 2015. Nahradil vtedajšieho premiéra Irakliho Garibašviliho, ktorý rezignoval.

Pozorovatelia túto výmenu považovali za snahu rok pred voľbami zvýšiť popularitu Ivanašviliho vládnej koalície Gruzínsky sen, ktorá silno poklesla v dôsledku ekonomických ťažkostí.

Agentúra TASS poznamenala, že predseda vlády je podľa gruzínskej ústavy hlavou výkonnej moci a má reálnu moc na riadení krajiny. Prezident je síce formálne hlavou štátu, ale jeho právomoci sú značne obmedzené.

Gruzínsky premiér odstúpil po vlne protestov, pri ktorých ľudia žiadali demisiu vlády.
#demisia #Gruzínsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
31,99
Perla farebné tulipány a gerbery

Perla farebné tulipány a gerbery

28,99
Sweet ružové ruže a karafiáty

Sweet ružové ruže a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk