Francúzi chcú zatočiť s neporiadkom z cigariet. Budú výrobcovia upratovať ohorky?

Francúzska vláda sa chystá na razantný krok voči cigaretovému priemyslu: chce ho prinútiť, aby sa podieľal na upratovaní cigaretových ohorkov, ktorými nedisciplinovaní fajčiari zamorujú chodníky a ulice miest a ktoré tak kontaminujú aj životné prostredie.

15.06.2018 07:32
debata (7)

Štátna tajomníčka pre životné prostredie Brune Poirsonová vo štvrtok oznámila, že ak samy tabakové firmy neprídu do troch mesiacov s efektívnym riešením, donúti ich vláda, aby sa podieľali na zbere a likvidácii cigaretového odpadu.

Parížska upratovacia služba musí ročne odstraňovať vo francúzskej metropole okolo 350 ton cigaretových ohorkov napriek tomu, že fajčiari majú takmer na každom rohu k dispozícii odpadkové koše a že im hrozí pokuta 68 eur, pokiaľ ich pristihnú pri odhodení „škorcov“ na ulici.

„Ak nebudú do septembra predložené žiadne účinné opatrenia, vláda prinúti (tabakový) priemysel, aby sa zapojil do zhromažďovania a odstraňovania odpadu,“ povedala Poirsonová.

Jej úrad odhaduje, že vo Francúzsku sa každoročne vyhodí okolo 30 miliárd ohorkov, z ktorých viac ako 40 percent končí na plážach, v lesoch, riekach a v mori. Jeden jediný ohorok môže kontaminovať stovky litrov vody kvôli chemickým látkam, ktoré obsahuje. Látkam potom môže trvať viac ako desať rokov, kým sa rozložia, povedala Poirsonová.

Spoločnosť British American Tobacco (BAT), ktorej značka zahŕňa spoločnosti Lucky Strike a Rothmans, uviedla vo svojom vyhlásení, že spolupracuje s vládou na vzdelávaní fajčiarov a distribuuje svojim klientom vreckové popolníky. Ďalšie zdanenie však odmietla.

„Nie je na podnikateľoch, fajčiaroch alebo občanoch, aby platili dodatočné dane za náklady spojené s upratovaním cigaretových ohorkov,“ reagoval hovorca BAT Eric Sensi-Minautier.

Spoločnosť Imperial Brands, ktorá predáva francúzske značky Gauloises a Gitanes, uviedla, že povzbudzuje fajčiarov, aby nakladali s ohorkami „zodpovedne“. Zároveň upozornila, že nemá v úmysle meniť zloženie svojich cigaretových filtrov, aby menej znečisťovali životné prostredie.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #cigarety #neporiadok