Babiš žaluje Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

15.06.2018 15:28, aktualizované: 16:47
babiš
Dezignovaný český premiér Andrej Babiš. Autor: ,

Dezignovaný český premiér Andrej Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu. Informoval o tom v piatok český spravodajský web Seznam Zprávy.

Babiš Seznamu podanie žaloby potvrdil prostredníctvom SMS správy. „Áno, včera (štvrtok),“ odpovedal na otázku redakcie. Žalobu podľa Seznamu pripravoval Babišov slovenský advokát Vojtech Agner. Ten sa však k detailom odmietol vyjadriť.

Informáciu potvrdila pre spravodajský server iDNES.cz aj Babišova hovorkyňa Lucie Kubovičová. Dodala, že žalobu na štrasburskom súde podal predseda vlády už vo štvrtok.

Babiš sa dlhodobo usiluje súdnou cestou dosiahnuť rozhodnutie, že nebol vedomým spolupracovníkom niekdajšej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), keďže čelí podozreniu na základe dobových dokumentov, podľa ktorých spolupracoval s ŠtB pod krycím menom Bureš.

Žalobu podal po tom, čo Najvyšší súd SR zamietol jeho odvolanie v prípade, v ktorom sa snaží preukázať, že bol v týchto zväzkoch evidovaný neoprávnene.

Babiš na to má právo, reaguje rezort spravodlivosti

Je právom každého občana obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) a podať sťažnosť. V piatok to uviedlo ministerstvo spravodlivosti v reakcii na oznámenie dezignovaného českého premiéra Andreja Babiša, že zažaloval Slovensko na štrasburskom súde.

„Pokiaľ sa stotožní so závermi vnútroštátnych súdov, sťažnosť vyhlási za zjavne nepodloženú a odmietne ju bez jej oznámenia dotknutej vláde,“ ozrejmila ďalej Drobová. „Ak sa, naopak, po predbežnom preskúmaní sťažnosti rozhodne o jej oznámení, Slovenská republika pokračuje so sťažovateľom pred ESĽP v sporovom konaní vychádzajúc zo záverov vnútroštátnych súdov,“ doplnila.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #Slovensko #žaloba #Andrej Babiš #ESĽP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku