Európsky azylový systém potrebuje zmenu, zhodli sa Macron a Conte

15.06.2018 18:39
Emmanuel Macron, Giuseppe Conte
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) na spoločnej tlačovej konferencii s novým talianskym premiérom Giuseppem Contem v Paríži. Autor: ,

Reakcia Európy na masovú migráciu sa neadaptovala na súčasnosť a potrebuje reformu. Vyhlásil to v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron po rokovaní s novým talianskym premiérom Giuseppem Contem, píše agentúra AP.

„Správna odpoveď je európska, ale súčasná európska odpoveď sa neprispôsobila,“ zhodnotil Macron počas spoločnej tlačovej konferencie s Contem. Francúzsky prezident upozornil, že európska solidarita si v uplynulých rokoch pri Taliansku neplnila svoju úlohu. Ako dodala AP, prevažne Taliansko je prvou európskou krajinou, cez ktorú prechádzajú migranti zo severnej Afriky.

Macron vyzval na širšiu ochranu európskych hraníc s tým, že súčasný systém nefunguje.

Nový taliansky premiér Macrona doplnil, že Taliansko aktuálne pracuje na návrhu „radikálnej zmeny paradigmy“ toho, ako Európa riadi migráciu.

Súčasné nariadenia Európskej únie ohľadne žiadostí o azyl podľa Conteho nefungujú. Taliansko plánuje predložiť svoj návrh na nový „integrovaný“ prístup k migrácii po 1. júli, keď Rakúsko prevezme polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

#Taliansko #Francúzsko #Emmanuel Macron #Giuseppe Conte
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku