Vojnové konflikty vyhnali z domovov rekordných 68,5 milióna ľudí

Rekordných 68,5 milióna ľudí bolo pre vojnový konflikt nútených utiecť zo svojich domovov, najmä v miestach ako Mjanmarsko a Sýria, oznámila v utorok Organizácia Spojených národov.

19.06.2018 10:05
rohingovia, rohing, mjanmarsko, utecenci Foto: ,
Skupina rohingských utečencov v záchytnom tábore na hranici Mjanmarska a Bangladéšu.
debata (7)

Koncom roka 2017 bola táto bilancia takmer o tri milióny ľudí vyššia než predchádzajúci rok a zaznamenala 50-percentný nárast zo 42,7 milióna ľudí vytrhnutých zo svojich domovov pred desaťročím, uvádza sa v najnovšej správe Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Množstvo týchto osôb je v súčasnosti rovnako veľké ako celkový počet obyvateľov Thajska, pričom počet násilne vysídlených ľudí predstavuje jedného zo 110 obyvateľov sveta, tvrdí OSN, citovaná spravodajskou stanicou France 24.

„Nachádzame sa v zlomovom bode, kde si úspech pri zvládaní núteného vysídlenia globálne vyžaduje nový a omnoho komplexnejší prístup, aby krajiny a spoločenstvá nezostali na tento problém samy,“ uviedol šéf UNHCR Filippo Grandi.

Väčšina ľudí je z desiatich krajín

Približne 70 percent tohto počtu však tvoria ľudia len z desiatich krajín, upozornil Grandi na tlačovej konferencii v Ženeve pred predstavením samotnej výskumnej správy.

„Ak by pre konflikty v týchto desiatich krajinách existovalo riešenie, alebo aspoň v niekoľkých z ich, toto vysoké číslo by začalo klesať – namiesto každoročného stúpania,“ dodal Grandi, ktorý vyzval na väčšiu politickú ochotu zastaviť krízové situácie, ktoré vyháňajú z domovov tak veľa ľudí.

Z danej správy ďalej vyplýva, že iba vlani bolo nútených opustiť svoje domovy celkovo 16,2 milióna ľudí. Tento údaj pritom zahŕňa osoby, ktoré tak museli spraviť po prvý raz, ako aj tie, ktoré museli utiecť už aj predtým. Podľa UNHCR je každý deň nútených utiecť priemerne 44.500 ľudí na celom svete.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna #utečenci #vojnový konflikt