Podľa tohto zdroja, ktorý cituje agentúra Reuters, militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) už v minulosti experimentovali s ricínom a dokázali ho aj vyrobiť. Islamský štát dokonca zverejnil príručku s detailnými informáciami, ako tento toxín získať.
Pred týždňom nemecké úrady zatkli v Kolíne nad Rýnom 29-ročného Tunisana pre podozrenie z plánovania islamistického útoku a zostrojenia „biologickej zbrane“ na použitie ricínu. Šéf Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch potvrdil, že podozrivý vyrobil ricín. Čo bolo jeho cieľom, stále nie je známe.
Tunisan zostáva v cele predbežného zadržania, jeho manželku – Nemku, ktorá konvertovala na islam – prepustili medzičasom na slobodu. Jeden z najprudších jedov, ktorého minimálne množstvo je už smrteľné, prechovával vo svojom byte.
Tip od verejnosti pomohol
K zásahu polície došlo po tom, čo si zodpovední všimli, že Tunisan, ktorý je v Nemecku iba od novembra 2016 a doteraz nebol v hľadáčiku bezpečnostných zložiek, si prostredníctvom webu objednal najskôr semienka ricínu obyčajného a následne zakúpil aj chemikáliu, s pomocou ktorej možno zo semien získať predmetný jed.
Konali tak práve na základe telefonického tipu od verejnosti. Uviedol to v stredu podľa šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, informovala agentúra AP.
Telefonický tip podľa neho pomohol potvrdiť podozrenia voči 29-ročnému Tunisanovi Sajfalláhovi Hammámímu, ktorého 12. júna zadržali v Kolíne nad Rýnom a naďalej zostáva vo väzbe.
Tento prípad je tiež dôkazom, že nebezpečenstvo teroristického útoku na území Nemecka zostáva stále vysoké, konštatoval Maassen.