Erdogan má v Nemecku vyššiu podporu ako v Turecku, jeho stúpenci v Berlíne oslavovali

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan získal vyššie percento hlasov v prezidentských voľbách v rámci tureckej komunity v Nemecku než v rámci samotného Turecka. Podľa agentúry DPA to vyplýva z predbežných výsledkov hlasovania.

25.06.2018 09:27
Recep Tayyip Erdogan Foto:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a líder vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja a jeho manželka Emine mávajú stúpencom pred sídlom strany.
debata (39)

Erdoganovi stúpenci oslavovali jeho víťazstvo vo voľbách v pondelkových ranných hodinách v uliciach Berlína mávajúc tureckými zástavami a vlajkami jeho Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Na motorkách jazdili po známom západoberlínskom obchodnom bulvári Kurfürstendamm a skandovali „Recep Erdogan, náš vodca“.

Poslanec Spolkového snemu Cem Özdemir, ktorého rodina pochádza z Turecka, podľa DPA kritizoval správanie Erdoganových stúpencov v Nemecku s tým, že „všetkých nás by to malo znepokojovať“. „Neoslavujú len svojho diktátora – súčasne tiež vyjadrujú odmietnutie našej liberálnej demokracie,“ podotkol Özdemir.

Turecká volebná komisia v noci na pondelok oznámila, že Erdogan bol v nedeľňajších prezidentských voľbách opätovne zvolený na ďalšie funkčné obdobie v prvom kole. Ústredná volebná komisia po sčítaní 97,7 percenta odovzdaných hlasov vyhlásila, že Erdogan získal „absolútnu väčšinu“ hlasov.

Vysoká podpora v Nemecku

Po sčítaní 80 percent hlasov nemeckých Turkov získal Erdogan 65,7 percenta hlasov v porovnaní s 52,6 percentami celkového počtu hlasov.

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali súčasne s prezidentskými, získala Erdoganova AKP absolútnu väčšinu 56,3 percenta hlasov Turkov v Nemecku – v porovnaní s 42,5 percentami všetkých hlasov.

Konzervatívne hlasy voličov

Predseda Tureckého spolku (TGD) v Nemecku Gökay Sofuoglu uviedol, že korene silnej podpory Erdoganovi možno nájsť ešte u imigrantov, ktorí prišli do Nemecka v 60. rokoch minulého storočia pomôcť obnoviť krajinu po druhej svetovej vojne.

Mnohí z nich pochádzali z konzervatívnych regiónov a o ľudské práva sa až toľko nezaujímali. „Pre nich je Erdogan ten, ktorý vybudoval nemocnice, diaľnice a nákupné centrá,“ povedal Sofuoglu.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Turecko #Recep Tayyip Erdogan