Do Etiópie priletela delegácia z Eritrey, prvýkrát od roku 1998

26.06.2018 14:45
Etiópia, Abiy Ahmed,
O zlepšenie vzájomných vzťahov sa usiluje najmä nový etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého snaha ale nie je všetkým po chuti. Autor: ,

Do Etiópie v utorok priletela eritrejská delegácia, informovala agentúra Reuters. Ide o prvú diplomatickú návštevu od roku 1998, kedy medzi oboma štátmi vypukla dvojročná vojna. Medzi krajinami aj potom panovalo napätie kvôli hraničnému sporu.

Podľa skoršieho oznámenia etiópskeho rozhlasu je v delegácii poradca eritrejského prezidenta, minister zahraničia a vyslanec krajiny pri Africkej únii (AÚ).

Eritrea bola predtým súčasťou Etiópie, v roku 1991 ale získala po 30 rokoch bojov samostatnosť. Obe krajiny sa potom spolu v rokoch 1998 až 2000 stretli v ďalšej vojne, ktorá pripravila o život 70 000 ľudí. Štáty ani po skončení konfliktu nenadviazali diplomatické vzťahy kvôli hraničnému sporu.

Povojnová komisia totiž rozhodla, že mesto Badme a niekoľko ďalších území pripadne Eritrei, čo Etiópia odmietla akceptovať a zo sporného územia nestiahla svojich vojakov. Eritrea preto Etiópiu obvinila z okupácie. Obnovenie diplomatických stykov Eritrea podmienila etiópskym súhlasom s povojnovou hranicou.

O zlepšenie vzájomných vzťahov sa usiluje najmä nový etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého snaha ale nie je všetkým po chuti. V sobotu mal premiér prejav, pri ktorom niekto zaútočil granátom a dvoch ľudí zabil. Špekuluje sa o tom, že išlo o politicky motivovaný čin, ktorý súvisí s premiérovou snahou zlepšiť vzťahy s Eritreou.

#Etiópia #Eritrea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk