Turecký opozičný líder označil Erdogana za "diktátora", odmietol mu gratulovať

Šéf najväčšej tureckej opozičnej strany označil v utorok opätovne zvoleného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za "diktátora" a odoprel mu gratuláciu. Informovala o tom agentúra DPA.

26.06.2018 19:05
debata (12)
„Niekomu, kto sa usiluje o diktatúru, sa negratuluje,“ vyhlásil predseda Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu v Ankare. „Niekomu, kto neverí na demokraciu, nemožno gratulovať. Niekomu, kto na seba naviaže orgány legislatívy, justície a exekutívy, nemožno gratulovať,“ citovala ho DPA.

Erdogan v nedeľu v prezidentských voľbách dostal podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov 52,59 percenta hlasov. V súbežných parlamentných voľbách zvíťazila aliancia Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) s nacionalistickou Stranou národného hnutia (MHP). Týmito voľbami sa zavŕšil prechod z parlamentného na prezidentský systém v Turecku. Erdogan tak bude mať ako hlava štátu výrazne väčšiu moc, píše DPA.

Kiličdaroglu kritizoval okrem toho okolnosti volieb. Konali sa za výnimočného stavu, došlo k „represiám, vydieraniu a vyhrážkam“. Vláda tiež „využila všetky prostriedky štátu“. Médiá sú na „95 percent pod kontrolou vlády“.

Kiličdaroglu ocenil predvolebnú kampaň prezidentského kandidáta CHP Muharrema Inceho, súčasne však zdôraznil, že jeho výsledky „zaostali za očakávaniami“.

K tomu, že mnoho stúpencov strany žiada jeho odstúpenie z postu predsedu v prospech Inceho, sa Kiličdaroglu bližšie nevyjadril. Povedal len, že o personálnych otázkach rozhodne strana. Ince dostal podľa neoficiálnych výsledkov 30,64 percenta hlasov.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #Recep Tayyip Erdogan #Kemal Kiličdaroglu