Rumunská vláda prežila hlasovanie o nedôvere

Rumunská vláda prežila v stredu hlasovanie o nedôvere, ktoré iniciovala opozičná Národná liberálna strana tvrdiac, že oslabila demokraciu a právny poriadok v krajine.

27.06.2018 20:19
rumunsko Foto: ,
Nedôveru vyslovilo rumunskej vláde len 166 členov parlamentu, opozícia však na odvolanie vlády premiérky Viorice Dancilovej (na zábere počas prejavu v parlamente) potrebovala 233 hlasov.
debata

Nedôveru vyslovilo vláde len 166 členov parlamentu, opozícia však na odvolanie vlády premiérky Viorice Dancilovej potrebovala 233 hlasov. Poslanci vládnej Sociálnodemokra­tickej strany sa zdržali hlasovania.

Dancilová, ktorá sa funkcie ujala v januári, počas obhajovania svojej vlády uviedla, že zdvihla platy a dôchodky a trvala na tom, že opoziční poslanci zostavili „zoznam klamstiev vytvorených v zlej viere“. Zatiaľ čo rečnila, ju opozícia vypískala a vytiahla aj transparent s nápisom „Budeme za Rumunsko bojovať do konca“.

Hlasovanie o nedôvere sprevádzal protest. Tisícky Rumunov sa zišli v parku pri parlamente, skandovali „odstúp“ a mávali rumunskými vlajkami. Na celé zhromaždenie dozerala poriadková polícia. Ako informovala agentúra AP, niektoré firmy dali svojim zamestnancom voľno, aby sa mohli zúčastniť na proteste.

V Rumunsku sa v ostatnom období protestovalo každý deň, keďže vláda napreduje k zavedeniu nových zákonov, ktoré podľa kritikov oslabujú boj proti korupcii v krajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #hlasovanie o nedôvere #Rumunsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy