Podľa satelitných snímok KĽDR vylepšuje jadrové zariadenie Jongbjon

28.06.2018 09:39

Nové satelitné snímky ukazujú, že Severná Kórea rýchlo pokročila so zlepšením infraštruktúry vo svojom jadrovom vedeckom výskumnom stredisku v Jongbjone. Toto stredisko KĽDR využívala na produkciu štiepneho materiálu vhodného na zbrojné účely. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila skupina 38 North sledujúca severokórejske aktivity. Informoval spravodajský server CNN.

Fotografie zhotovené 21. júna ukazujú úpravy na reaktore, ktorý produkuje plutónium a tiež výstavbu niekoľkých podporných zariadení. Ide o dlho plánované vylepšenia, na ktorých sa už pracovalo v čase, keď sa tento mesiac severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump zišli na summite v Singapure.

Podľa správy 38 North síce „pokračujúce práce na jadrovom zariadení v Jongbjone nemusia mať žiadny vzťah k severokórejskému sľubu vytvorenie denuklearizovaných zón“, ale zhotovené fotografie naznačujú, že pokiaľ ide o údržbu a vylepšovanie jadrových zariadení, Pchjongjang v nich aj po summite naďalej pokračuje.

„Žiadna zmena v obvyklom stave je v skutočnosti dosť významnou informáciou … v KĽDR je stále aktívne stredisko produkujúce pre ňu plutónium,“ uviedol Jeffrey Lewis, profesor Inštitútu medzinárodných štúdií v Middlebury.

Tieto snímky sú v ostrom kontraste k nedávnym vyhlásením Donalda Trumpa, že severokórejský režim už nepredstavuje žiadnu hrozbu. S týmto tvrdením americký prezident prišiel napriek tomu, že jeho stretnutie s Kim Čong-unom neprinieslo žiadny overiteľný dôkaz, že Severná Kórea nebude ďalej pokračovať vo svojom jadrovom programe, pripomenula CNN.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že Severná Kórea zostáva jadrovou hrozbou, ale napriek tomu hájil Trumpovo vyhlásenie. „Verím, že tým mienil, že sme dosiahli zmiernenie hrozby,“ uviedol Pompeo. „A nemyslím si, že v tejto oblasti panujú nejaké pochybnosti. Znížili sme úroveň napätia,“ dodal.

Trump však podľa CNN opakovane nesprávne opisuje povahu svoje dohody s Kimom. Napríklad minulý týždeň trval na tom, že severokórejský diktátor súhlasil, že okamžite začne „absolútnu denuklearizáciu“, uviedla CNN. V skutočnosti dokument, ktorý s Kimom podpísal počas ich summitu 12. júna v Singapure, len zopakoval predchádzajúci záväzok „usilovať o úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova“.

#Jongbjon #jadrový program #KĽDR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk