Po výbuchu sopky Agung zatvorili letisko na ostrove Bali

29.06.2018 06:56
Sopka Agung, indonézia, bali
Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta. Autor: ,

Indonézske úrady zatvorili v piatok medzinárodné letisko na turistami vyhľadávanom ostrove Bali po tom, čo sopka Agung vychrlila stĺp popola a sopečných plynov, ktorý dosiahol výšku 2 500 metrov. Informovala o tom agentúra AP.

Indonézska agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof uviedla, že v dôsledku činnosti sopky došlo k zrušeniu takmer 450 letov, čo sa dotklo približne 75 000 cestujúcich.

Regionálne centrum pre sledovanie znečistenia ovzdušia sopečným popolom v austrálskom Darwine už predtým upozornilo, že oblak vychrlený sopkou môže vietor unášať juhozápadným smerom k Jáve, ktorá je najhustejšie osídleným ostrovom Indonézie.

Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta. Veľký výbuch bol zaznamenaný naposledy v roku 1963, keď zahynulo približne 1100 ľudí. Výrazné zvýšenie aktivity vyvolalo vlani hromadnú evakuáciu, sopka sa však odvtedy znova upokojila a úrady vo februári znížili stupeň príslušnej výstrahy.

Indonézia leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bali #sopka Agung
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku