Rakúsky Ústavný súd podporil uvádzanie tretieho pohlavia v dokladoch

Rakúski občania, ktorí nie sú jednoznačne mužského alebo ženského pohlavia, majú právo požadovať zápis zodpovedajúceho údaju do tamojšieho centrálneho registra matričných údajov a súvisiacich dokladov. Rozhodol o tom rakúsky ústavný súd.

29.06.2018 22:34
debata (21)

Podľa nálezu, ktorý priniesla agentúra APA, súd preveroval v tejto veci ustanovenia matričného zákona, pričom dospel k záveru, že nie sú potrebné žiadne zmeny. Určil však spôsob ich výkladu tak, aby bol v súlade s ústavou a Európskym dohovorom o ľudských právach.

Rakúsky ústavný súd potvrdil, že z tohto dohovoru vyplýva i „právo na individuálnu pohlavnú identitu“. Štátne orgány tak nemôžu určovať niektoré z pohlaví osobám, ktoré sa s tým nestotožňujú.

Uvedený zákon určuje povinnosť uvádzať v registri matričných údajov pohlavie, neprikazuje však, že musí byť len výhradne mužské alebo ženské. Súd ponechal otvorenú otázku, čo zapísať do príslušného poľa v prípade intersexuálnej osoby. Ako možnosti uviedol výrazy „rôzne“, „inter“ či „otvorené“.

Ústavný súd sa zaoberal touto problematikou na podnet osoby zo spolkovej krajiny Horné Rakúsko, ktorej neumožnili zmeniť si v registri údaj týkajúci sa pohlavia na „inter“ alebo podobne.

Otázkou uvádzania tzv. tretieho pohlavia v dokladoch sa zaoberal vlani aj ústavný súd v Nemecku, ktorý nariadil zmenu príslušnej legislatívy v prospech intersexuálnych ľu­dí.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #tretie pohlavie #neurčité pohlavie