Pellegrini a Macron rokovali o vzťahoch, hospodárskej spolupráci i klíme

O posilnení vzájomných vzťahov i hospodárskej spolupráci rokoval v sobotu slovenský premiér Peter Pellegrini v Elyzejskom paláci v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

30.06.2018 13:01 , aktualizované: 19:11
macron, pellegrini Foto: ,
O posilnení vzájomných vzťahov i hospodárskej spolupráci rokoval v sobotu slovenský premiér Peter Pellegrini v Elyzejskom paláci v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
debata (6)

Pellegrini deklaroval otvorenosť slovenskej vlády voči francúzskym argumentom pri reforme eurozóny. Témou ich rozhovorov bola aj klimatická politika.

„Macronovi som mal česť vyjadriť, ako veľmi si ceníme podporu Francúzska, no i priateľské a konštruktívne vzťahy, aké medzi nami panujú i dnes. Vážim si, že sme mohli podpísať akčný plán… ktorý ešte prispeje k rozvoju našich vzťahov,“ Povedal Pellegrini po rokovaniach s Macronom. Dvojica politikov vystúpila na spoločnej tlačovej konferencii s českým premiérom Andrejom Babišom.

Macron vyjadril radosť nad tým, že Slovensko sa už túto nedeľu stáva predsedníckou krajinou Vyšehradskej štvorky (V4). Zdôraznil, že žijeme v „pochmúrnych časoch“, ale musíme rešpektovať jednotu európskeho spoločenstva.

Pellegrini a Macron podpísali v sobotu Akčný plán slovensko-francúzskeho partnerstva na roky 2018–20, ktorý má posilniť politickú aj hospodársku spoluprácu. Obaja títo politici spoločne rokovali aj na nedávnom summite v bulharskej Sofii.

Spomienka na nezávislosť Československa

Pellegrini opätovne pozval Macrona na stretnutie V4, ktoré by sa malo uskutočniť na jeseň na Slovensku.

Predseda slovenskej vlády prišiel do Paríža vo štvrtok večer po skončení summitu EÚ v Bruseli. Francúzsky prezident krátko po sobotňajších rozhovoroch s ním rokoval aj s českým premiérom Andrejom Babišom. Trojica po bilaterálnych rokovaniach a podpisoch Akčných plánov s Francúzskom vystúpila na spoločnej tlačovej konferencii.

Pellegrini, Babiš a francúzska ministerka obrany Florence Parlyová následne odleteli na ceremoniál do obce Darney, kde pred 100 rokmi vtedajší francúzsky prezident Raymond Poincaré odovzdal československej armáde jej „štátnu vlajku“. Urobil tak 30. júna 1918 v Darney po boku Edvarda Beneša, jedného zo zakladateľov Československej národnej rady.

Premiér: Francúzska podpora Československa bola podporou pre demokratickú budúcnosť

Pôda v lotrinskom mestečku Darney nie je obyčajná pôda, je to pôda, ktorú môžeme označiť za kolísku Československa, a teda aj slovenskej štátnosti. Pri slávnosti vo francúzskom Darney, kde francúzsky prezident Raymond Poincaré 30. júna 1918 odovzdal pluku československých legii bojovú zástavu, to povedal premiér Pellegrini. „Francúzsko stálo pri zrode Československa a preukázalo v zložitých a neistých časoch odhodlanie a prejav dôvery Československej republike ako svojmu novému spojencovi a priateľovi,“ povedal premiér v Darney, pričom ocenil, že československé jednotky bojovali za spravodlivosť a slobodu v Európe. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnil aj český premiér Andrej Babiš, francúzska ministerka obrany Florence Parly a zástupcovia obce Darney.

Pellegrini sa v prejave vrátil k rozdeleniu Česko-Slovenska. „V dnešnom svete, ktorý je plný národnostných a etnických konfliktov, susedskej nevraživosti či ignorancie, je to niečo skutočne výnimočným,“ povedal ďalej na margo vzťahov Bratislavy a Prahy po rozdelení.

Spomienka na historickú udalosť by však mala byť podľa Pellegriniho inšpiráciou aj pre súčasnosť. „Silnú a zjednotenú Európu, rovnako ako aj mier, slobodu a ľudské práva, preto nemožno považovať za samozrejmosť. Z histórie sa preto musíme vedieť poučiť, vyhodnotiť, čo bolo správe, čo našu spoločnosť posunulo ďalej, ale i posúdiť, kde naši predkovia zlyhali a nedopustiť sa opakovania chýb minulej doby,“ vyzval Pellegrini. „Rozhodnutie Francúzska podporiť vznik Československej republiky bolo jasným signálom o jeho podpore pre demokratickú budúcnosť pre strednú Európu,“ pokračoval slovenský premiér vo svojom príhovore. Potvrdil svoje slová, že Slovensko je pripravené zapojiť sa do dialógu o budúcnosti EÚ.

Vo východofrancúzskom pohorí Vogézy sa vtedy československé légie pripravovali na nasadenie na fronte pod francúzskym velením. Francúzsko tak uznalo nezávislosť Československa.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Emmanuel Macron