Maltská prokuratúra požaduje zhabanie lode Lifeline, ktorá zachránila migrantov

Maltská prokuratúra požiadala o vydanie príkazu na skonfiškovanie lode nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

02.07.2018 15:19
debata (30)

Kapitán lode Lifeline, ktorá sa zúčastnila na záchrane migrantov v Stredozemnom mori a dostala sa do centra diplomatického sporu medzi krajinami Európskej únie, sa v pondelok postavil pred maltský súd vo Vallette.

Claus-Peter Reisch (57) bol obvinený v súvislosti s porušením pravidiel registrácie lode Lifeline a nezákonného vstupu do maltských vôd. Súd stanovil kauciu vo výške 10.000 eur. Kapitánovi lode nariadili odovzdať na súde cestovný pas a raz za týždeň sa hlásiť na policajnej stanici.

Holandské úrady uviedli, že plavidlo u nich nebolo zaregistrované. To vyvolalo pochybnosti o tom, či malo povolenie plaviť sa pod holandskou vlajkou.

Loď nemeckej humanitárnej mimovládnej organizácie Mission Lifeline zachránila migrantov koncom júna pri pobreží Líbye. Taliansko ju následne odmietlo vpustiť do svojich prístavov a posádka neúspešne žiadala o prijatie aj na Malte. Povolenie na vstup do prístavu jej dal napokon 27. júna maltský premiér Muscat po dosiahnutí dohody medzi ôsmimi štátmi Európskej únie o rozdelení tých pasažierov z lode, ktorí získajú štatút utečenca. Neskôr sa k týmto krajinám pripojilo aj Nórsko.

Kauza lode Lifeline je v poslednom období už druhým prípadom plavidla s migrantmi z Afriky, ktorá čakala niekoľko dní v Stredomorí, než sa jej niektorá z okolitých európskych krajín ujala. Vyše 600 migrantov z lode Aquarius, ktorú začiatkom júna takisto odmietlo Talianska a následne aj Malta, nakoniec prijalo Španielsko.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Malta #migrácia #loď Lifeline