Bavori majú po rokoch vlastných pohraničníkov, do roku 2023 ich má byť tisíc

02.07.2018 17:36
Bavorsko, pohraničná polícia
Pri vstupe do budovy Bavorskej pohraničnej polície visí kríž. Autor: ,

Za účasti bavorského krajinského premiéra Markusa Södera i krajinského ministra vnútra Joachima Herrmanna sa v pondelok v Passau uskutočnil slávnostný akt obnovenia Bavorskej pohraničnej polície, ktorej pozornosť by sa mala sústrediť hlavne na boj proti cezhraničnej kriminalite.

Podľa Söderových slov bude bavorská polícia dôležitá pre poriadok na hranici, čo osobitne platí dovtedy, kým nie je dostatočne zabezpečená ochrana vonkajších hraníc Európskej únie.

„Je to celkom dôležitý signál, že Bavorsko si vlastné hranice dokáže chrániť samo,“ zdôraznil Söder.

Varoval, že nedostatočná ochrana hraníc by ohrozila budúcnosť Európy a demokraciu. Výsledky minulotýždňového summitu EÚ v Bruseli označil za dobré, avšak dodal, že kým bude všetko „v suchu“, treba poskytnúť svoj príspevok.

Minister vnútra Herrmann podčiarkol zasa skutočnosť, že súčasný spor medzi stranami únie CDU a CSU o podobu budúcej azylovej politiky Nemecka nemá nič spoločné s bavorskou pohraničnou políciou, informovali Bavorský rozhlas (BR) a tlačová agentúra DPA.

Počet príslušníkov nového útvaru bezpečnostných zložiek by sa zo súčasných 500 mal do roku 2023 rozšíriť na dvojnásobok. Markus Söder by pre nich chcel rovnaké právomoci, ako majú príslušníci spolkovej polície. Technicky je bavorská pohraničná polícia vybavená adekvátne i napríklad na vracanie žiadateľov o azyl registrovaných už v iných členských štátoch EÚ zo štátnych hraníc.

Bavorsko disponovalo vlastnou pohraničnou políciou do roku 1998.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #polícia #Bavorsko #migranti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku