Medzi Merkelovou a Orbánom to škrípalo, príčinou bola migrácia

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok nezhodla s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v otázke migrácie, ale obaja uviedli, že sú ochotní ďalej rokovať. Informovala o tom agentúra AP.

05.07.2018 14:49
Angela Merkelová Viktor Orbán Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová, vpravo, a maďarský premiér Viktor Orbán, vľavo, informovali médiá po stretnutí v Berlíne vo štvrtok 5. júla 2018.
debata (23)

Merkelová povedala na spoločnej tlačovej konferencii v Berlíne, že chce chrániť európsku „hummánnosť“, čo sa týka spôsobu zaobchádzania s migrantami, a „to je zrejme to, čo nás rozdeľuje“.

Orbán reagoval, že postoj Maďarska sa nezmenil, odkedy uzavrelo svoje hranice pred migrantami počas ich prílevu v roku 2015. Uviedol, že jeho vláda zvažuje umiestniť 8-tisíc strážcov na hranice krajiny a prejaviť tak „celkom dobrú solidaritu“ s členmi EÚ.

Merkelová súhlasila, že ochrana európskych vonkajších hraníc je „dôležitá a oprávnená“, krajiny EÚ by však mali podľa nej prijať nejakých migrantov, čo Maďarsko odmieta.

Orbán v stredu pri rokovaní s nemeckým spolkovým ministrom vnútra Horstom Seehoferom vyhlásil, že Maďarsko nemôže a ani nechce prijať nikoho, avšak je pripravené kedykoľvek pomôcť pri vracaní ilegálnych prisťahovalcov do Grécka.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Angela Merkelová #migrácia