Počas operácie na záchranu Thajčanov z jaskyne zomrel potápač

Bývalý potápač thajskej elitnej námornej jednotky SEAL, ktorý sa podieľal na operácii na záchranu skupiny mladých futbalistov a ich trénera uviaznutých v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai, zomrel v dôsledku nedostatku kyslíka.

06.07.2018 06:16
Thailand Cave Search Foto: ,
Potápači pred vstupom do thajskej jaskyne.
debata (6)

Veliteľ špeciálnej jednotky Arpakorn Yookongkaew v piatok na tlačovej konferencii oznámil, že 38-ročný potápač pracoval na záchrannej operácii ako dobrovoľník. O život prišiel počas nočnej misie, ktorej úlohou bolo doručenie nádob s kyslíkom. Zomrel na ceste späť k základni zriadenej v jaskyni, pričom kolegom sa ho už nepodarilo oživiť.

Thajské úrady aktuálne bojujú s časom a pokúšajú sa zo zatopeného komplexu odčerpať čo najviac vody, aby mohli chlapcov vyviesť z jaskyne von ešte pred príchodom sezónnych lejakov.

Potápačom po vstupe do jaskyne trvá šesť hodín, kým sa dostanú k mladým futbalistom a päť hodín, kým sa vrátia k vchodu do jaskyne.

Deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner sú už v jaskyni už takmer dva týždne.

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov.

Elon Musk ponúkol pomoc

Americký miliardár Elon Musk vyslal do Thajska tím expertov, ktorí zhodnotia spôsoby, akými možno pomôcť členom mládežníckeho futbalového družstva uviaznutým v jaskyni.

Muskove spoločnosti SpaceX a The Boring Company by mohli asistovať pri zisťovaní presnej lokalizácie chlapcov, čerpaní vody alebo poskytovaní výkonných batériových článkov Tesla Powerwalls, uviedol Muskov hovorca, ktorého v piatok citovala agentúra Bloomberg. Či thajská vláda ponuku prijala, nebolo bezprostredne zná­me.

Všetkých 12 mladých futbalistov a ich trénera, ktorí koncom júna uviazli v jaskyni na severe Thajska, objavil pár britských potápačov v pondelok. Úsilie o ich záchranu však komplikujú úzke priechodné chodby a stúpajúca voda v jaskynnom systéme. Väčšina chlapcov nevie plávať.

Chlapcov zachraňujú dobrovoľníci z rôznych krajín

Pátranie sa začalo vo vnútri jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai 23. júna. Okrem potápačov thajského vojenského námorníctva sa do pátrania zapojili aj záchranári americkej armády aj tímy z Austrálie. Pomáhajú im aj britskí jaskynní potápači, čínski experti a niekoľko ďalších dobrovoľníkov z rôznych krajín sveta.

Podľa dostupných informácií sa skupina futbalistov s trénerom vydala na prieskum jaskyne. V dôsledku silného dažďa ich však v podzemí prekvapili náhle záplavy, ktoré im znemožnili dostať sa von.

Minulý rok, po tom, ako ničivý hurikán zasiahol Portoriko, tamojšia vláda požiadala miliardára Elona Muska o pomoc. Jeho ďalšia spoločnosť Tesla vyslala na tento karibský ostrov články Powerwalls a poskytla rady ohľadom obnovy infraštruktúry.

„Domnievam sa, že thajská vláda má situáciu pod kontrolou, ale rád by som jej v prípade záujmu pomohol,“ napísal Musk na sociálnej sieti Twitter. Do úvahy pripadajú najmä vŕtacie technológie firmy The Boring Company.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #jaskyňa #Thajsko