Výnimočný stav bol od júla 2016 po troch mesiacoch obnovovaný, súčasný termín vyprší 18. júla. Po neúspešnom pokuse o prevrat prišlo podľa OSN v Turecku o prácu vyše 100 000 štátnych zamestnancov a ďalšie tisíce ľudí skončili vo väzení. Viac ako 50 000 Turkov bolo obvinených a na súdne procesy čakajú za mrežami.
Podľa nového dekrétu príde o prácu ďalších 18 632 ľudí, z ktorých vyše 9 000 sú policajti a 6 000 príslušníci armády. Na zozname je ďalej asi 1 000 zamestnancov ministerstva spravodlivosti a 650 ľudí, ktorých zamestnáva ministerstvo školstva. Dekrét tiež nariaďuje uzavrieť 12 spolkov, troje noviny a jednu televíznu stanicu. Mení tiež predchádzajúce opatrenia a umožňuje znovu v štátnych službách zamestnať 148 ľudí prepustených pri podobných čistkách v minulosti.
Turecké médiá uvádzajú, že výnimočný stav bude zrušený v pondelok, až Erdogan zloží prísahu a začne svoj ďalší mandát. Zrušenie výnimočného stavu sľuboval už v kampani.
Od pondelka začne tiež platiť nový, prezidentský politický systém, ako to umožňuje úprava ústavy, ktorú Turci schválili vlani v referende. Moc bude výraznejšie sústredená v rukách prezidenta, ktorý bude po zrušení funkcie premiéra môcť zostaviť vládu, vydávať dekréty a stanovovať rozpočet.
Mimovládna organizácia Human Rights Joint Platform zistila, že od puču do tohtoročného marca bolo v Turecku prepustených viac než 112 000 ľudí, medzi nimi 8 000 vojakov, 33 000 zamestnancov ministerstva školstva a 31 000 pracovníkov ministerstva vnútra. Tisíce ďalších preradili na nižšie pozície. Opozícia v týchto čistkách vidí snahu umlčať všetky kritické hlasy.