Rumunský prezident odvolal z funkcie hlavnú protikorupčnú prokurátorku

09.07.2018 11:41
Klaus Iohannis
Rumunský prezident Klaus Iohannis. Autor: ,

Rumunský prezident Klaus Iohannis podpísal v pondelok dekrét o odvolaní hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Kövesiovej. Urobil tak na základe májového verdiktu rumunského ústavného súdu, informovala agentúra Reuters.

„Rozhodnutia ústavného súdu sa v krajine, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu, musia rešpektovať. Prezident vydal dekrét o odvolaní hlavnej prokurátorky,“ uviedla Iohannisova hovorkyňa Madalina Dobrovolschi.

Rumunská vláda, na ktorej čele stojí Viorica Dancilaová, sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry (DNA), ktorú však oceňuje Európska únia.

Návrh na odvolanie hlavnej prokurátorky DNA podal vo februári minister spravodlivosti Tudorel Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Jeho krok vyvolal rozsiahle protesty, ktorých účastníci sa obávajú, že odvolanie prokurátorky a ďalšie vládne opatrenia oslabia boj proti rozšírenej korupcii.

Európska únia fungovanie DNA oceňuje

Prezident pôvodne odmietol žiadosť o Kövesiovej odvolanie ako neopodstatnenú. Vláda sa však následne obrátila na ústavný súd, ktorý koncom mája rozhodol, že prezident prokurátorku odvolať musí. Prezidentovo odmietnutie totiž podľa ústavných sudcov vyvolalo inštitucionálny konflikt s vládou.

Protikorupčná prokuratúra sa pod Kövesiovej vedením často zameriavala práve na vysokopostavených členov vládnej Sociálnodemokra­tickej strany (PSD).

Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007, ale Brusel voči nemu stále uplatňuje špeciálny monitorovací mechanizmus s ohľadom na nedostatky vo fungovaní justície a rozšírenej korupcii. Únia v tejto súvislosti oceňuje fungovanie DNA, ktorý už usvedčil z korupcie vyše 1000 rumunských predstaviteľov vrátane expremiéra Adriana Nastaseho a ďalších popredných politikov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#odvolanie #Rumunsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku