Etiópia a Eritrea vyhlásili koniec vojnového stavu

09.07.2018 15:18

Lídri Etiópie a Eritrey podpísali vyhlásenie o ukončení vojnového stavu medzi krajinami. Počas pondelkového summitu etiópsky prezident Isaias Afewerki a etiópsky premiér Abiy Ahmed zároveň súhlasili s obnovením obchodných a diplomatických vzťahov. Schôdzka sa konala v etiópskom hlavnom meste Asmara a bola prvým stretnutím lídrov zmienených štátov za takmer dvadsať rokov.

Etiópia a Eritrea boli vo vojnovom stave od roku 1998, keď medzi nimi vypukla najsmrteľnejšia pohraničná vojna v Afrike, ktorá si vyžiadala vyše 70-tisíc obetí. Vojnu síce ukončila mierová dohoda z decembra 2000, ale Etiópia odmietla prijať rozhodnutie hraničnej komisie, ktorá vznikla v rámci zmienenej mierovej dohody, o pridelení sporných území, vrátane mesta Badme, Eritrei a odmietla odtiaľ stiahnuť svoje jednotky. Eritrea preto obvinila svojho suseda z násilnej okupácie jej území a odmietala rokovať, až kým Etiópia bezpodmienečne neprijme rozhodnutie komisie.

Prijatie podmienok mierovej dohody oznámila Etiópia v júni. Rozhodnutie prijať podmienky je zatiaľ najväčšou a najviac prekvapivou reformou premiéra Abiya Ahmeda, ktorý sa k mieru s Eritreou zaviazal krátko po tom, ako sa na jar ujal moci. Stretnutiu lídrov predchádzala cesta eritrejskej delegácie do etiópskej metropoly Addis Abeba.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Afrika #Etiópia #Eritrea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku