„Cieľ je jasný, chceme chrániť európskych občanov všetkými dostupnými prostriedkami a na to nie je lepší partner ako NATO,“ vyhlásil Tusk. Aj podľa predsedu komisie Junckera zdieľajú únia a aliancia rovnaký cieľ a čelia mnohým rovnakým výzvam.
Kľúčovou témou kooperácie oboch organizácií s mnohými spoločnými členmi sa v posledných mesiacoch stáva vojenská mobilita. NATO, ktoré v reakcii na zmenenú bezpečnostnú situáciu v Európe a jej okolí posilňuje svoje sily na východnom krídle bloku, potrebuje uľahčiť transport vojakov i vojenskej techniky naprieč Európou.
Zásadná je dostatočná nosnosť diaľničných mostov a možnosť bezproblémového využívania železníc, staníc, prístavov a letísk na vojenské účely.
EÚ sa ale spoločne s NATO sústredí aj na čo najväčšie obmedzenie byrokratických prekážok, ktoré presuny vojenských kolón komplikujú.
Európska únia a NATO, obe sídliace v Bruseli, sa k užšej spolupráci odhodlali až v posledných rokoch. Na summite vo Varšave v roku 2016 bol podpísaný prvý dokument o kooperácii v konkrétnych oblastiach, nakoniec sú ich viac ako štyri desiatky. Aliancia a EÚ tak spolupracujú na obrane pred kybernetickými a hybridnými hrozbami, ale aj napríklad pri boji s nelegálnou migráciou v Stredozemnom mori.
Únia sa tiež v posledných mesiacoch sústredí na budovanie vlastnej trvalej posilnenej spolupráce v obrane medzi tými štátmi bloku, ktoré o to majú záujem. Aktivity EÚ, teda najrôznejšie spoločné projekty vždy niekoľkých štátov, majú „posilniť a doplniť“ aliančnú snahu o kolektívnu obranu.