Porošenko nemá obavy, že Trump uzná ruskú anexiu Krymu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nemá obavy z toho, že by americký prezident Donald Trump mohol - počas budúcotýždňového stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom - uznať anexiu Krymu. Porošenko sa tak vyjadril vo štvrtok, počas druhého dňa summitu NATO v Bruseli.

12.07.2018 11:57
porosenko, ukrajina Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
debata (54)

Porošenko sa stretol s najvyššími predstaviteľmi NATO v rámci štvrtkového pracovného programu summitu venovaného Ukrajine. Spojenci už v stredu večer v spoločnej deklarácii potvrdili svoj záväzok voči Ukrajine (rovnako ako voči Gruzínsku a Moldavsku), že budú rešpektovať jej územnú celistvosť a že nikdy neuznajú ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym z marca 2014.

Členské štáty NATO počas druhého dňa summitu podporili zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Severoatlantická aliancia tiež opätovne vyzvala Rusko, aby zrušilo obsadenie Krymského polostrova. Vyplýva to z vyhlásenia NATO po rokovaní s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenko.

Podľa tlačovej agentúry DPA sa niektorí spojenci obávajú, že Trump by mohol naštrbiť túto pozíciu na budúci pondelok, počas mimoriadnych rokovaní s Putinom.

„Nebojím sa ničoho,“ povedal Porošenko pred novinármi. Spresnil, že má „absolútne silné“ uistenie tak z Bieleho domu, ako aj zo strany ministerstva zahraničných vecí USA, že Washington neuzná nezákonné pripojenie Krymu k Ruskej federácii.

54 debata chyba
Viac na túto tému: #Petro Porošenko #anexia Krymu #summit NATO