Šéf európskych ľudovcov: Návrat českých komunistov k moci je smutný

12.07.2018 14:00
Manfred Weber
Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente. Autor:

Je smutné, že sa komunisti opäť dostávajú k politickým pozíciám, reagoval predseda najväčšej politickej skupiny v Európskom parlamente, Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber na vyslovenie dôvery českej menšinovej vláde podporovanej KSČM. Možnému vplyvu českých komunistov na vládu sa venujú aj tlačové agentúry a európska tlač.

„Je veľmi smutné, že sa po prvýkrát od roku 1989 komunisti dostávajú späť k rozhodujúcim politickým pozíciám. Zodpovedná je za to vláda. Žiadame premiéra Babiša, aby vniesol do tohto politického kroku transparentnosť a povedal verejnosti, čo za to komunisti dostanú,“ povedal Weber, ktorého napríklad portál Politico označuje za najvplyvnejšieho europoslanca.

Na získanie dôvery Babišovej vlády dnes ráno reagovali aj svetové tlačové agentúry a tlač. Napríklad agentúra AFP píše, že ide o prvú českú vládu s podporou komunistov od pádu železnej opony v roku 1989 a pripomína, že Babiš čelí obvineniu z daňového podvodu.

Podľa AFP je KSČM otvorene proruskou stranou a proti NATO. Podporu vláde poskytla „výmenou za posty vo verejných podnikoch“.

Tlačová agentúra Reuters poznamenala, že Babiš niektoré požiadavky komunistov odmietol a podľa agentúry AP je dohoda medzi Babišom a komunistami „príliš nejasná na to, aby poskytla jasnú predstavu o budúcom vplyve komunistov na vládu“.

Portál britského denníka The Guardian analyzuje vyslovenie dôvery vláde v rozsiahlom článku s titulkom „Českí komunisti sa vracajú do vlády ako sprostredkovatelia moci“. „Hoci strana formálne zostane mimo koalíciu, dohoda znamená návrat jej vplyvu a zodpovednosti prvý raz od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorá ukončila 41-ročnú vládu komunistov v bývalom Československu,“ napísal The Guardian.

#Andrej Babiš #Manfred Weber #KSČM #Európsky parlament
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk