V nedeľu to oznámila španielska vláda. Ako však uviedla, krajiny si stanovili podmienku, že Taliansko umožní všetkým migrantom vystúpiť v jednom z jeho prístavov a časť z nich prijme ako žiadateľov o azyl.
Španielsko tvrdí, že plánom jeho rozhodnutia je preukázať ochotu poskytnúť európske riešenie na masovú migráciu v oblasti Stredozemného mora. Vláda v stanovisku uviedla, že predstavitelia Španielska, Portugalska a Francúzska, ktoré oznámilo prijatie 50 migrantov v sobotu, prehodnotia osobné situácie každej osoby, ktorú prijmú.
Taliansky premiér Giuseppe Conte požiadal v sobotu všetky členské štáty Európskej únie o pomoc s migrantmi, ktorých osud sa stal centrom ďalšej škriepky medzi Talianskom a Maltou o tom, kto ich má prijať. Na výzvu zareagovali okrem zmienených aj spomínaná Malta i Nemecko. Každý štát prijme po 50 migrantov. Negatívne na žiadosť zareagoval český premiér Andrej Babiš, podľa ktorého je prijatie migrantov „cestou do pekla“ a len by motivovalo pašerákov s ľuďmi.
Migranti boli na palube veľkej rybárskej lode smerujúcej k talianskemu ostrovu Lampedusa, keď sa Taliansko a Malta začali sporiť o to, kto je zodpovedný za ich prijatie. Malta tvrdila, že svoju povinnosť splnila, keď skontrolovala, či loď nepotrebuje pomoc, čo vraj nepotrebovala. Taliansko však trvalo, že mala lodi sprístupniť svoje prístavy. V sobotu ráno migrantov z lode presunuli na záchranné plavidlo Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) a loď talianskej pohraničnej polície, ktoré čakajú pri Sicílii.