Nemecký minister zahraničia: Európa sa už nemôže na USA spoliehať

16.07.2018 12:56
Heiko Maas
Nemecký minister zahraničia Heiko Maas. Autor: ,

Európa sa už na Spojené štáty nemôže naplno spoliehať, a vzťahy s Washingtonom sa tak musia prispôsobiť novým podmienkam. V reakcii na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v nedeľu Európsku úniu označil za jedného z mnohých nepriateľov svojej krajiny, to dnes uviedol nemecký minister zahraničia Heiko Maas. Vyzval, aby vo vzťahu k USA Európska únia vystupovala sebavedome a suverénne.

„Nemôžeme sa na Biely dom už plne spoliehať,“ povedal Maas v rozhovore poskytnutom mediálnej skupine Funke. „Aby sme mohli partnerstvo s USA zachovať, musí byť prispôsobené,“ do­dal.

Jasným dôsledkom novej situácie vo vzťahoch Európy so Spojenými štátmi musí byť podľa šéfa nemeckej diplomacie to, že EÚ sa musí ešte viac stmeliť. Jedine „sebavedomá a suverénna“ Európa môže podľa neho „absurdným“ tweetom a slovným výpadom amerického prezidenta čeliť.

Podľa Maasa Trumpove výroky opäť dokázali, „ako širokým sa stal politický Atlantik od doby, čo sa stal Donald Trump prezidentom“.

Trump v nedeľu označil Európsku úniu za jedného z mnohých nepriateľov, ktoré Spojené štáty majú. Dodal, že na mysli má najmä oblasť obchodu. Za nepriateľa „v určitých ohľadoch“ označil aj Rusko a za nepriateľa v hospodárskej oblasti tiež Čínu. Trump si opakovane sťažuje na obrovský obchodný deficit, ktorý majú Spojené štáty s EÚ, najmä s Nemeckom.

#USA #Nemecko #Heiko Maas #EÚ #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

44,99
Flower box čierna kocka "M" červené ruže

Flower box čierna kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk